Когато говорим за инфлация и свободен пазар, трябва да знаем, че цените на стоките и услугите са динамична величина. Някои от тях се повишават, а други спадат. Инфлацията, по дефиниция на европейската централна банка, е когато цените на всички стоки и услуги едновременно се увеличат. Това на свой ред обезценява покупателната способност на потребителя, а именно възможността да се сдобиете с единица стока или услуга за 1 лев/евро.

Последиците от всичко това са, че купуваме по-малко хляб, ток, вода и гориво, но плащаме същите пари. От това можем да направим извода, че високата инфлация не е добър индикатор за здравето на икономическата среда в която и да е страна. Специалистите от Нула БГ ще ни разкажат какво трябва да знаем за инфлацията.

Какви са най-честите причини за инфлация

Повишаването на всички стоки и услуги може да се дължи на няколко основни причини.

Основни лихвени проценти

През годините назад, преди да са съществували централни банки като ЕЦБ, ФЕД, БОА и т.н., не е имало кой да регулира лихвата, тоест цената на която банките, които всички ние ползваме, вземат финансиране, за да ни го дадат като кредит на нас. За да е по-ясно разбираемо, си представете, че имате производство - фабрика, търговец и клиент. Търговецът взема стока от производителя и я продава с определена надценка. В този пример заводът играе ролята на централните банки, търговците са комерсиалните, а ние употребяваме/купуваме кредити.

Когато основните лихвените проценти спадат, тоест цената на парите; хората показват тенденция да теглят повече кредити, защото е изгодно, лесно се получава одобрение и то за кратко време. Засиленото кредитиране вдига цените (инфлация) на всички по-големи стоки и услуги, като например жилища, коли, мебели и др., защото повече пари преследват същото количество предлагани стоки.

И обратното - когато основният лихвен процент спада, по-малко хора могат да си позволят кредити, а потреблението се забавя. Тогава икономиката намалява своя темп и се наблюдава дефлация.

Войни, природни катаклизми и световни кризи

Всички видове кризи, които пречат на ефективни предприятия с по-евтини стоки и услуги да доставят своята продукция до даден пазар, често водят до инфлация. През 2020 година ситуацията в света доведе до това, че доставките на основни компютърни компоненти и чипове се забави до невиждани нива, като и в цената им имаше ръст.

Закупуването на кола стана планирано събитие със срок на изчакване до 12 месеца, а компютрите, лаптопите и телефоните повишиха своята цена неимоверно. През 2022 година, във време на конфликт, наблюдаваме същата ситуация и при енергоносителите, храните, торовете и т.н. Когато за производството на единица стока е използвана енергия на стойност от 1€, то сега тя е 3€, което неминуемо води до повишение на цените.

Как се изчислява годишната инфлацията

Инфлацията в различните държави и ЕС се изчислява по различен начин. Тъй като предстои България да влезе в Еврозоната, а до тогава е налице борд, фиксиран с еврото, ще ви представим европейския метод за това:

  • събиране на цени - събират се данни за промяната на цените на огромно количество стоки. Според ЕЦБ те са групирани в повече от 290 категории. Цената на всеки продукт от тези категории се измерва, като се определя средната от различните търговски обекти. Ако погледнем промяната на цената на учебник, то се взема неговата стойност в книжарницата, в онлайн магазина и тази, предлагана от други търговци;
  • определяне важността на всички тези продукти - не всеки потребява еднакви стоки и услуги, но има определена група (кошница), която присъства в почти всяко домакинство. Точно на тези стоки се дава най-голяма тежест при изчисляването;
  • дефиниране теглото на държавата - всяка държава сама за себе си изчислява дела на потребителските разходи спрямо този на ЕС.

Това е общопризнатият метод за изчисляване на инфлацията в цялата Еврозона. Инфлацията, когато е умерена, тоест около 2%, до голяма степен се води полезна и не носи след себе си рецесия. На сайта на ЕЦБ можете да използвате специализиран калкулатор, с който да сметнете колко е вашата индивидуална инфлация.

Какво да правим с парите си при инфлация

Инвестиране. Най-правилното нещо по време на финансова криза е да не държите парите си кеш, в банката или у дома. Парите са пари, когато са в движение, а по време на инфлация това важи още повече. Ето няколко идеи, които не бива да бъдат приемани като финансов съвет. Направете собствено проучване и изберете правилно:

  • закупуване на недвижим имот - универсално решение на повечето финансови проблеми. Можете да го отдавате под наем, а в последствие да го продадете. Уловката е, че докато има инфлация, имотът ще запази стойността си или ще я увеличава, но ако се обърне тенденцията, трябва бързо да реагирате, преди да настъпи рецесия;
  • ценни метали - злато, сребро, платина и диаманти могат да са вашата застраховка против повишаването на цените. От хилядолетия тези метали се възприемат като платежно средство и са устойчиви на инфлация, дефлация и рецесия. Идеята е не толкова да спечелите, колкото да запазите до голяма степен стойността на парите си;
  • акции - рисково начинание, но ако имате познания или се интересувате много от дадена компания или бранш, можете да имате предимство. Както при имотите, така и при този инвестиционен подход е добре да знаете кога да излезете, а това, за разлика от имотите, не е толкова видимо и осезаемо;
  • стоки и суровини - България е имала период на хиперинфлация. Предните поколения знаят, че тогава не е имало стоки по магазините, а опашките са били огромни. По-предприемчивите са си осигурили запаси от стоки и суровини. В тази насока вие успявате да постигнете две неща - ако употребявате стоките, то вие директно печелите, защото не давате повече пари за тях в периода на повишение. Ако решите да изчакате и започнете да ги продавате, ще спечелите доста. Вторият вариант е спекулация и е добре да усещате "пулса" на пазара непрекъснато;
  • бизнес партньорства - стратегически партньорства и инвестиции във високотехнологични или производствени компании. Да станете съдружници е професионален и практичен начин за защита. Рискът идва от това, че трябва да направите задълбочено проучване на пазара, да имате доверие на борда и собствениците, както и да гледате в една посока заедно с тях.

Независимо на кой подход ще заложите, а може би на комбинация от няколко, то е добре да направите бъдете проактивни и да действате. Инфлацията напомня за себе си с всеки изминал ден, месец и година, а вашите спестявания могат да "работят" за вас, ако ги управлявате правилно.