Коментари - Какво правят правителствата по света, за да облекчат инфлационния натиск | business.dir.bg
назад

Какво правят правителствата по света, за да облекчат инфлационния натиск

Германия планира да финансира с 14,5 млрд. евро наложения таван на цената на електрическата енергия

Обратно в новината
| Автор: Светослав Стефанов, БТА

Коментари - Какво правят правителствата по света, за да облекчат инфлационния натиск | Бизнес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Печатят пари, как какво. Те друго не умеят.

Слагат таван, а горницата се плаща с нашите пари. Какво излиза накрая, нищо.

В по-голямата част от света взимат реални мерки. В България си избираме едни и същи политици, кой от кой по-прост и крадлив. Това че ни докараха до нивата на най-бедната страна не е проблем за бае Ганя, той си ги избира ей така - на инат. Това че през последните 30 години копурцията ни е сравнима с африканските държави с племенна родово-общинна организация също не е проблем.

Какво правят ли?!? Наливат още пари, демек наливат още масло в огъня. Ама голямо шубе ги гони всички, че икономиката ще се срути брутално и ще дойде хиперинфлация. За това искат война, за да оправдаят хиперинфлацията.

Как нищо? Нови пари напечатани и налети в икономиката, това става. Още по-зле за ограничаване на инфлацията. :-)

Реалната мярка е една, високи лихви. В момента трябва да са 10 %, а са 5, даже в Европа са под 4 все още. Обаче, ако ги вдигнат н 10 ще има фалити, както частни, така и на цели държави.

Много е тъжно, когато човек вижда явните манипулации и няма как да реагира, защото нивото на обществото е такова, че да не разбрира кога го водят 'за носа'. Има една основна мярка за борба с инфлацията и това е лихвата. В САЩ и Европа лихвите се покачиха и инфлацията намаля. Това разбира се има цена, забавя се ръста на икономиката, фалират банки и т.н., но ниската инфлация е добра за по-бедните хора. За пример може да дадем какво се случи със спестяванията в банките на българите през 1997 г., когато инфлацията ги 'изяде'. За съжаление обаче високата инфлация е 'полезна' за държавата, защото обезценява държавния дълг и отделно не създава чак толкова големи политически проблеми, както например няколко фалита или повишаване на безработицата. Затова нека не се чудим, че при толкова избори за Парламент, в момента основния лихвен процент в България е по-нисъск отколкото в САЩ и ЕС, респективно инфлацията ни е по-висока: - България - 2,47 % (от 1.04.2023) - ЕС - 3,5 % - САЩ - 5 %

А българия какви мерки взема (освен правенето на уебсайт с цени)? Цената на намесата на ЕС във войната в Украйна се измерва вече с трилиони евро и залез на икономическия просперитет (Макрон си го каза направо - годините на изобилие свършиха, затягайте коланите).

Кво да правят? Много внимават, че опасността от рязка дефлация е голяма, затова играят на сигурно и печатат, за да задържат паричната маса. Ама от много маневри, накрая каруцата ще уйде у ряката...

Приятелю, опитал си, но си далеч от истината. В България лихвеният процент не се определя от централната банка - БНБ, а от междубанковия пазар, защото сме във валутен борд! Българските лихви се влияят от решенията на ЕЦБ, но не съвпадат с определените от нея лихви. Изборите за парламент нямат нищо общо с основния лихвен процент (ОЛП) в България.

Всъщност, дезинформацията продължава. Изброените в статията мерки, които правителствата прилагат не са антиинфлационнни, а ПРОинфлационни! Следствие популисткото говорене на политиците в България, обществеността грешно приема налагането на ценови тавани и даването на помощи и компенсации, въобще РАЗДАВАНЕТО НА ПАРИ за антиифлационни мерки. Не! Инфлацията се бори с точно обратните мерки! - Прибиране на пари от Централната банка (ЦБ) - намаляване на парите в обръщение!!! Другата основна мярка е вдигането от ЦБ на лихвените проценти. Парите стават скъпи и труднодостъпни. Тоест, хората остават без пари, не могат да купуват стоки и цените падат, заради намаленото търсене. Нали знаем, че цените се определят от търсенето и предлагането? Всичко това В България не може да се прави, защото на БНБ (нашата централна банка) й е забранено от ВАЛУТНИЯ БОРД да го прави.

Не може сега. Утре гласуваме един парламент със смели мъже и жени и могат много неща да се променят, вкл. правото на БНБ да определя лихвата. В момента плащаме дълговете на колективния запад, чрез вносна инфлация от тяхната парична система. Това е недопустимо!