Коментари - Как западните санкции могат да засегнат Русия? | business.dir.bg
назад

Как западните санкции могат да засегнат Русия?

Една от най-тежките мерки би била да се изключи руската финансова система от системата SWIFT, която обслужва международни финансови трансфери и е използвана от над 11 000 финансови институции в над 200 страни

Обратно в новината
| Редактор : Аделина Томова

Коментари - Как западните санкции могат да засегнат Русия? | Бизнес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Никак. Русия вече е самодостатъчна. Но гейропа не е, във всяко отношение зависи от Русия.

Как и дали американските санкции ще засегнат Русия? Ами всъщност няма да я засегнат много. 1) От доста време насам Русия работи, за да разкара долара от операциите си. Транзакциите с основния клиент за горивата - Китай - отдавна се извършват във рубли и юани. А що се отнася до европейските клиенти - винаги могат да изискат заплащане в евро или рубли, иначе просто няма да има доставки - тук Русия държи кранчето и винаги може да окаже сериозен натиск. Същото важи и за търговията с оръжия. Вярно, че подобно действие може да се отрази отрицателно на експорта, тъй като засиленото търсене на рубли ще повиши цената им спрямо другите валути, а подобно повишение по-принцип не е добре за износа. Но това няма да е кой знае колко голям проблем. 2) Исторически погледнато, санкциите срещу руснаци, лично, не работят. Рано или късно на западняците ще им се наложи да разговарят с руснаците. И тогава руснаците ще им го върнат тъпкано. 3) Що се отнася до доставките на чипове - най-големите производители в света са TSMC и Foxconn. И докато първата е тайванска и съответно подскача по свирката на Фашингтон, втората е китайска. Вероятността китайците да спрат да търгуват с руснаците е равна рочно на нула. 4) Що се отнася до Северен поток-2 - благодарение на увеличението на спот-цените на природния през миналата година Газпром отдавна си изби парите за строежа му. Така че спирането на Северен поток-2 ще засегне германската икономика, която разчита в значителна степен на евтини горива, за да функционира. 5) Изключването от SWIFT макар и възможно не е много вероятно - за размяна на финансови съобщения вътре в страната и с азиатските си клиенти, руснаците използват собствена мрежа. А едно изключване от SWIFT е удобен повод да приключат със SWIFT завинаги. А и винаги съществуват алтернативни подходи за сетълмент освен компютърните мрежи. 6) Забраната за търговия със суверенен дълг на вторичните пазари по-скоро е проблем на тези които извършват тази търговия - а това са основно западни финасови институции; руснаците отдавна са прибрали парите от издаването му. Като правило, една от най-големите грешки, които оравят всички финансови/икономически "аналитици", особено дресираните в западни учебни заведения, е че оценяват руската икономика на база на вноса-износа най-вече със западните държави. Това може и да имаше известен смисъл през 90-те години на миналия век, когато Борис Елцин беше на власт, а западняците посредство рускте олигарси грабеха в Русиа на поразия, но в днешно време руската икономика е ориентирана към затворени вътрешни цикли. Сравнено с това, което се произвежда и потребява вътрешно, износът на руснаците всъщност е доста малък. Вносът - още по-малък.

++++++++++++++++++++

Ами ще видим, иначе написаното звучи наукообразно.

Де го руския трол????? Другари!!!! На амбразурата. Знам че свършиха рублите за коментарите до сега. Ама ще ви платим. С ЧУШКИ! АЙДЕ БЕ, ЦЪРВУЛИ! ПУТИН ЩЕ ВИ ИЗТРЕПЕ, ЧЕ НЕ ПИШЕТЕ!!!

.

Русия почва да продава газ, пшеница и всичко останало срещу рубли.

Никой няма рубли :(

Като нямат рубли ще търсят злато. В Русия приемат и злато.