Коментари - Инвестициите във ВЕИ са в пъти по-изгодни, отколкото в изкопаеми горива | Бизнес.dir.bg
назад

Инвестициите във ВЕИ са в пъти по-изгодни, отколкото в изкопаеми горива

Инвеститорите във възобновяема енергия продължават да изпреварват изкопаемите горива по целия свят, а общата възвръщаемост е била с 367% по-висока през последните десет години

Обратно в новината
| Автор : Георги Велев, 3е-news.net

Коментари - Инвестициите във ВЕИ са в пъти по-изгодни, отколкото в изкопаеми горива | Бизнес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

ако се изравнят цените на купуване на тока! кво прай ся? живота на зелените е 15-20 години ,а въглищнете 50-60 години!!!

По-изгодни? Има нещо перверзно. Защото изгодно означава и цена от фотоволтаици по-ниска от тази на другите електроцентрали. Но засега все едно, има много зомбирани. След първия продължителен студ с обилни снеговалежи ще се разбере как стоят нещата. В Тексас вече знаят.

Изгодни,но зависи за кого.

Изгодни са, заради скапаните въглродни квоти, които се плащат от централите на изкопаеми горива и заради преференциалните цени, на които се изкупува електроенергията им. Иначе никой не би ги погледнал!

и за какво ние плащаме акцизи на дизела. хващай аспуха и дишай свободно.

Ами щом са по-изгодни в пъти - моля т.н. инвеститори са си наливат парите в тях. Абцолютно никой не им пречи!

Така де - наливат правителствата (нашите пари) във ВЕИта на политици...сладко

Имат един основен недостатък, нощно време соларните панели не работят, а при ураганни ветрове пък вятърните генератори ги спира. А каквостава в студена ветровита зимна нощ, добре е да имаш я атомни централи, я ТЕЦ.

Добре, че консумацията нощно време е значително по-малка, а и технологията на акумулиране на електрическа енергия се подобри съществено.

Ми каво ще стане след 10 години като масово се мине на елетромобили, от къде ще доиде тока за зареждане? Можеби някави големи акумолатори заредени от ВЕИ, ми при 3 дена мразовитаи и ветровити зимнинощи как ще стане без атомна централа или ТЕЦ. За справка пита англичаните, испанците и германците (всичките с много ВЕИ), кои ги спаси този Февруари, ако не бяха френските холандските и руските атомни централи, щяха да видят къде зимуват раците.

Една кола за 100 км изразходва 25 kwh. В България средния пробег е под 10000 км на година, или 100 по 25 kwh, или 2500 kwh, което по цена на тока от 0.20 лв е 500 лв на година. 500 000 автомобила по 500 лв = 250 милиона лева, което въобще не е много. А изчислено в потребена енеригия е 2.5 mwh * 500 000 = 1 250 000 MWh. Само ТЕЦ Варна произвежда в момента 3 пъти повече, а АЕЦ ни 13 пъти повече. Тоест дори когато всички автомибили минат на ток това ще даде 3-4% допълнитена консумация в България спрямо текущата. Това може да звучи малко, но причината е, че електрическите автомобили са много по ефективни от тези на безнин или дизел.

Сметки без кръчмар, че ще по-етино. Ами инфрастуктурата за зареждане на електромобили по пътищата. А кото се спрат ТЕЦ след 10 години и няма нова атомна централа. какво ще ги правим нацвъканите ВЕИ?

Затова вашето решение е да си димим :-) Технологията ще бъде въведена въпреки дървените философи, понеже когато се взимат решенията се преценяват по цена / възвращаемост + стабилност на енергийната система. Да, ще е необходимо резервна мощност (топъл/студен резерв), но тя почти няма да работи. Колкото до инфраструктурата за зареждане - тя е много по-евтина - знаете ли колко струва една бензиностаниция да се построи ? А като добави, че зарядната станция няма нужда от хора за да се експлоатира, и поддръжката е много по-евтина. Единственото скъпо все още е батериите, но до пет 5 години и това няма да е проблем.

Пълни глупости. Т.нар. зелена енергия се субсидира на поразия, ненадеждна е и както германците показаха, три облачни дни и си оут. Ама не увират дебелите глави и хората желаещи от нищото да направят пари.

Те нека да оправят законовата рамка да не ме водят данъчен склад, че имам фотоволтаици, пък после само стой и гледай дали "глупавите" хора няма да си накачат такива системи по имотите без субсидия на поразия.

Наблюдавам покрай пътищата, как фотоволтаиците увяхнаха навсякъде. То не е да гледаш кокошки. Иска се мисъл, стратегия и акъл. Все неща определено липсващи на взимащите решенията. Защо АЕЦ-а ще работи още 50 години? Защото е надежден и му дреме дали навън е тъмно или вали градушка. Колкото и да ги сърби гъза, атомната енергия е бъдещето - дали водороден синтез дали уран.

Наблюдавай по- добре. Може да са увехнали някои лапачки на червени мутри. Но дори и в моментая ФЕЦ правят 550 МВт. Справка ЕСО. А последните 10 години почти не се правят нови мощности, заради редица сложни процедури и малоумни закони. Какъв е проблема в тези слънчеви дни да сработят панели за 200 000 МВт с цена около 30 милиарда лева. Инвестицията за тях е съизмерима с тази на АЕЦ с 2000 МВт, демек 100 пъти по-голяма мощност при 22% КПД е пак 20 пъти по-голяма от тази на АЕЦ и дори за час ще правят това, което прави АЕЦа за 24 часа. Но трябва да се мисли вече и за съхранението на енергията от такова свръхпроизводство- По-пълно ползване на Чаира, която работи с АЕЦ в нощен режим на пълнене, а трябва да работи с ФЕЦ в дневен режим на пълнене. Да се направи каскада Горна Арда. Ако трябва да се прави водород с електролиза и пак цената ще е по-ниска от АЕЦ. Защото на практика ФЕЦ произвежда киловатчас за под половин стотинка.

А със зкон могат ли да забранят облаците, силните, ветрове, студените и ветровите зимни дни, та да могат фото вотайците и вятърните централи да заботят. Интересно е след 10 години при при преобладаващи електромобили как ще се зареждат нощем през студена, ветровита седмица. Аз занам как, като се усвоят максимално пари за ВЕИ, ще трябва и атомна централа да се прави за да има балансиране на еленергетиката. Питай в ЕСО какъв им е проблем с балансиране на ВЕЙ.

АКо всички си накачат панели и продават на енергото, кой ще балансира системата?!? Нещата не са толкова прости!

Като са толкова изгодни инвестициите в зелена енергия защо трябва да ни слагате ред в сметките за тока, който е специално предназначен за субсидия на тази енергия от хората. Нека да участва на равни начала с останалите, защото това, което се прави е всичко друго, но не е свободен пазар и конкуренция. И аз мога да съм много изгоден - ако всички ми плащат скъпо и прескъпо разходите.

Тогава се нагушиха разни близки до партията хора и фирми, а и цената на инфраструктурата беше драстично по-скъпа. В момента в България законовата рамка пречи здраво, за да си сложиш фотоволтаици на покрива на сградата. Като тук никой не коментира цената да е субсидирана.

ВЕИ е нещо добро, но остава основния недостатък - непостоянна енергия. Задължително е този вид енергия да бъде подкрепена с някакъв вид акумулиращи средства и/или заместващи средства. Например възможно е откритите рудници на мариците да бъдат покрити със соларни панели, а самите електроцентрали да преминат на газ. Така при слънчево време ще се произвежда енергия от слънцето, а през нощта и в облачни дни ще се получава енергия от вече газифицираните централи. Въпроса обаче е кое колко ще струва и дали може да се изплати в разумни срокове. Нали се сещате, че всеки който инвестира пари в такива проекти ще иска да спечели. Т.е проблема е в задоволяване на човешките интереси. Проблема НЕ е технически.

Определено ще е по евтино от АЕЦ, отделно няма да се чудиш какво да правиш отпадъците следващите 50 000 години

Сигурен ли си? А отработените слънчеви панели след 20 г. пълни със всякакви отрови? Къде точно ще ги навреш тогава? Китайците вече почнаха да я ядят тая попара. Както и 5 и 6G които се оказаха икономически неефективни въпреки големите реклами около тях.

Според мен ще имаме силна нужда и от АЕЦ. Оказва се, че вече сме опитали от едно благо - да получим голямо количество сигурна енергия. Трудно ще е да се откажем от това. Трудно ще е да се откажен и от нефта.

Панелите са пълни със .... силиции, рециклирането им е изключително лесно, като всички редки метали се вадят по същата технология по-която се и добиват. Китайците не сърбат никаква попара от слънчеви панели, а от петролни деривати, като пластмасата. 6G още се разработва, ама кретен решил че вече е икономически неефективен, а пък всеки се пъне да се сдобие с неефектните 5G. A ядреното гориво е ограничен ресурс и със всяка година ще послъпва заради недостиг. А колкото повече АЕЦ има толкова горивото ще поскъпва. Решението може да е ТЯЕЦ, само че засега, а и в близките 100 години, това е изключително скъпа технология и икономическата ефективност не е нмного сигурна.

Но електоенергията в пъти по -скъпа.

То щото всички са идиоти и затова инвестират в "губещи" производства. Само ние "умните" сме останали с двата крата в 19ти век.