H2 START: България гради уникален за Европа център за водородни технологии
Имаме потенциал за пробив, уверява координаторът на голeмия проект проф. Дария Владикова, но добавя, че има и административни недоразумения. Ако се наложи, ще работим и за военната индустрия, казва тя. Категорична е, че каквото е казал Жул Верн, е станало - в случая за въглищата и водата
Обратно в новинатаКоментари - H2 START: България гради уникален за Европа център за водородни технологии | Бизнес.dir.bg
Коментари
Пак някой се кани да свие едни пари и започнаха пропагандата и димките. Същото като заводите за електромобили и батерии на онези кретени от ППДБ.
водорода гърми водорода ерозира бързо метали, напр. тръби,резервоари възможно е като хидрид на метали да се ползва, батерии на пример но явно става въпрос за "едни пари"
Ми, ми!!! Айде, че си се знаем! Уникалното ни в Европа е крадненето и съсипията. И тука ша е така, с водорода.
Що сте тиква тъпаци жълтопаветните - това, че в ППДБ е пълно с кретени, въобще не означва, че в ГЕРБ, БСП и останалите парламентарни сили не е така. Но в ППДБ концентрацията ви е особено висока. А и гербаджийте не са обещавали такива чудеса като на Киро Идота заводите за електромобили, за батерии и петте моста през Дунава
Доста общо казано, не знам кои са тия всички дето са пропищали, но това е сравнително нова технология, която се изпитва иразвива. Естествено, че ще е скъпа и не невероятно ефективна. Всяка технология е скъпа при развитието, но се "избива" при масовото прилагане. Все едно да кажеш ма той последния двигател на Мерцедес е струвал 30 мил. за разработка, не е ли това скъпо и неефективно. Ако продадат 100 коли, да скъпи е, ако продадат 3 мил. коли, не не е скъпо. И най-важното тука не става дума за коли. Това е наука, трябва да се пробва и дано да стане.
Уникално глупаво крадене на пари ... 1. Водородът дифуидира през повечето материали и ги прави много крехки и се изискват специални материали за съхранение и боравене 2. Водородът детонира в изключително широки граници на въздушно-водородни смеси 3. Енергията за запалване, например от статично електричество, на въздушно-водородни смеси е няколко порядъка по ниска от пропан-бутана 4. Втечняването на водород става при много високи налягания и ниски температури 5. Самото добиване на водород с помощта на ел.енергия е много неефективно при електролизата 6. Ползването на водород в коли или домашни условия е почти сигурно самоубийство при най-малкия теч На приказки хубаво звучи всичко това, но на практика е изключително опасно, неефективно, обемно и трудоемко.
Водорода е интересна тема и тепърва ще има много изследвания за него. Ако успеят да стигнат до достатъчно добро ниво на горивните клетки и когенерациите за производството му е напълно възможно да навлезе по-масово, както за батерии/производство на електричество/енергия, така и за превозни средства, особено кораби и влакове. За да не се възпаляват копейките, не, не става дума да замени напълно и до 5 години въглищата и нефта, но да навлезе по-сериозно и например в Мариците да се прави соларна енергия, която да се съхранява във водород. Или в презокеански кораби да се изгражда хибридно задвижване, където да се повиши по-сериозно КПД-то на класическите двигатели, чрез производство на водород, който чрез подходящи горивни клетки да подпомага основните двигатели и т.н. Дано да излезе нещо от това, още повече, щом е осигурено финансирането.
Точно затова през последните години не се набкяга въообще на водородни клетки за домашни условия или коли, а на големи когенерации, големи контейнери за водород и т.н., които да се използват индустриално, а не за частния сектор. Това е и идеята на този проект, до колкото става ясно от статията. Точно за такива цели водорода има бъдеще и защо не нещо да излезе като следваща стъпка в развитието му от България и този проект. Дано.
Само ако може да не крадете от моите данъци. Моля! Вложете собствени средства и правете каквото искате.
И какъв е смисъла да се правят огромни, капиталоемки и неефективни инсталации за електролиза и съхранение на индустриални количества водород, тепърва да преоборудваш цели индустрии, когато имаш изградена инфраструктура и гарантиран евтин достъп до природен газ, да не говорим за безопасността на съхранението и боравенето с тонове водород ... това няма изплащане и 100 години на пред спрямо природния газ.
Медицина например, образование..... а не за разни кухи псевдонаучни технологии, генерирани от Сорос и сие и Евролиберасткия съюз... Само да уточня, знаете ли водорода колко е взривоопасен, най-лекият газ КАК ще го съхраняваме и ипренасяме????? Спомня ли си някой взрива от совалката Чалънджър?
по този повод се сещам за взривяването от статично електричество на напълнен с Н2 пътнически цепелин на едно от летищата на САЩ някъде трийсетте години .
Аз доколкото знам, първо се строи, после работи, после отчиташ има ли постижения, и чак накрая се определят дали са върхови ако изобщо ги има. Тук още непочнали да строят, вече решиха какъв ще е резултатът.
Какво стана с българският водороден тролей, за който съобщиха в новините преди няколко години. Правеха го в БАН и то точно тая бабка. С няколко милиона се хвалеха тогава.
Относно водородните клетки за дроновете. Евреите са го измислили. Зареждат с втечнен амоняк (азот водород 3), който заема малък обем и не изисква високо налягане. Амоняка се разлага каталитично до азот и водород и последния се използва във електрохимическата клетка, генерирайки ток за задвижване на дрона.
Бабата си е спомнила нещо от 70-90 г на миналия век!?!?!? Аз съм по стар от нея и знам как безславно угаснаха.
В БГ се започва строеж, прави се една дупка, усвояват се едни средства, и си остава една дупка. За справка АЕЦ бьелинье, детската болница, и много други дупки по градове и села. Дупики копаят всякакви, ако мога да перфразирам измамниците от филма "Топло"-фикСация.
Стига сте хабили пари и генерирали инфлация. Направете нещо полезно за някой. Дори да изметете един вход е по полезно от поостянно изгаране на пари за реклами в сайтове.
т.е. медицината е единствената наука, която не е соросоидна и заслужава финансиране в България?!?! Че си прос е ясно, че си с претенции е още по-ясно, че си малоумна копейка е три пъти по-ясно и без да ми пишеш за Сорос - няма нужда, познавам ви и без да почвате с "Долу Сурос, долу ЕС" всеки пост. Само не ми е ясно, в Русия как са с науката в областта на медицината напоследък? И само още нещо, ако се финансира излседване на патологични зависимости за бягство от реалността, ок ли си? Аман.
навремето така са питали, що да минаваме от въглища и парни машини към нещо друго, а още по-рано работниците са вдигали бунтове и са чупели машинити, за да не ги заменят. Има много причини да се търсят алтернативи - и политически (независимост от един основен източник на енергия) и научни - развитие, което води след себе си още развитие и икономически - ако дадената технология се наложи, то е напълно възможно тя да е по-изгодна от други технологии. С две думи - това е развитие. 30 мил евро са капка за подобен рисърч и ако с толкова малко пари се постигне наистина нещо всичкипросто трябва да се радват, а не да търсят под вола теле. Спокойно, газ, нефт и въглища ще се ползват още доста години, въпроса е какво идва след 30-40 години в индустриалния сектор. Те арабите щото са прости, затова влагат милиарди именно в проучвания на когенерации за производство на водород, а не си строят нови електроцентрали на нафта......
Никой в случая не говори за използване на водородни клетки в домакинствата и в коли, въпреки, че и двете не веднъж вече доста успешно са тествани. Продажбите на Тойота Мирай например не потръгнаха, не защото е опасна, а защото няма изградена мрежа за зареждане. Всичко е опити и някой ще потръгнат други не. Дано този да потръгне.
Супер е на теория и на практика, стига да има кой да плаща за Платината и Паладия ... Знаеш ли колко грама Платина и Паладий са необходими за катализатора на 1 КВт клетка?
Сенилната бабичка се е усетила че ще има безотчетни евраци от Аналените и Урсулените и се е наредила и тя на копанката....
На времето още са вярвали, че земята е плоска ... но сега науката е много по-напред. Защо изопачавате нещата, никой не ви казва, да не се търсят алтернативи, казваме ви, че водородната алтернатива е прекалено скъпа и неефективна и по законите на Физиката и Химията, не може да бъде по-ефективна от природния газ или ядрената енергетика при вече съществуваща инфраструктура, а с новите горива на Росатом ще има гориво за АЕЦ още поне хилядолетие, за природния газ поне столетие в световен мащаб.
Я, бабата колежка да каже колко е кроговото КПД на тоя зелен водород - от производството му, до използването. Ще подскажа - доста под 50%. Производството на един кг водород гълта над 50 кВч ел. енергия, а после теоретично дава към 33. Само че освен производството, има още сума стъпки, на които се губи енергия, а също и материал, поради т.нар. водородна крехкост. За капак, съхранението е голям зор, щото молекулният водород изсфирясва през всякакви материали. Накратко - тия докато се накумят с тоя водород, батериите ще са го отвяли като алтернатива. Сметките с водорода даже на хартия на коляно не излизат, а после в практиката само се влошават. Доколкото си спомням, от вятърната енергия максиално теоретично можеше да се извадят 59% - граница на Бетц, а на практика - около 50%. Тук бабата да каже как стоят нещата още на ниво формули, а не на ниво проекти, рязане на ленти и т.н.
Силни сме в гръмки заглавия ,но "Биг Брадър" никога няма да допусне(разреши),разработката на ефективна технология ,от "някой си" и пазар за евтиния му продукт! Статията е нескопосан опит ,за привличане на внимание .
Що не си пият хапчетата тези "учени"? Ще изразходват вода и ток за 100лв. примерно, за да произведат енергия за 30лв. Криви им са сметките, но нали ще пълнят гушите, а за безопасността изобщо не мислят. Важното е да крякат в тон с еврогейските либерали.
Ако единн такъв дрон унищожи 1 танк Леопард, Челинджър или американски такъв за 10-15 милиона, платината/паладия си изплащат. Р.С. за каталитичното разлагане на амоняка не се изисква платинов/паладиев к-р.
Ти осъзнаваш ли какво казваш? Защо да търсим други варианти, като има парни машини? Варианти трябва да се търсят нон стоп. Особено и най-вече, ако такива варианти могат да дадат някаква енергийна независимост именно от големите играчи като Русия и САЩ. Много скъпо било - ми скъпо е, някой да казва, че този проект за някакви смешни 30 мил. евро ще реши и приключи въпроса с използването на водород. Това е само крачка. Това са експериметни, наука мамка му, какво не разбират всички?!? Това нее държавна фирма, % от бюджета приоритетно за изследване на водород или подобно. естествено, че е само и единствено положително. Още повече в някакъв смотан селски университет в България. Белким се платят заплати на някакви учени там, та да се задържат, щото иначе ще лаете - къде отидоха всички учени..... Преди 30-40 години ако някой е можел да предвиди, че коли ще се създават на задвижване именно на литиево йонни батерии, такива като тебе са щели да им обясняват колко струва литъра нафта в Сибир. Ощо повече, ако някой беше започнал да обяснява на рузвелт или Сталин колко ще струва изработката и внедряването на реактивен двигател или еле пък атомна бомба, дали щяха да съществуват сега? Пак те питам - защо арабите влагат милиарди именно във водородни когенерации? Щот нямат нефт ли, който е по-евтин? И понеже наистина ми е писнало по темата - това може да е бъдещето на Мариците и най-вече на унищожените хиляди декари земя там. Фотоволтаици, когенерация с тец на въглища и на газ и водородни батерии. Напълно е възможно, ако не и даже задължително. И от там - нови индустриални зони в района, а не в София - именно за да не се пренася водорода и въобще енергията. И ако този проект може да направи и малка стъпка в тази посока - супер.
Ма много сте смешни всичките наистина. Ти кажи, колко е КПД-то на един корабен двигател на мазут? Аз ще ти отговоря - най-високото КПД на дизелов двигател е 53,09%, значи на кораб ще е сигурно доста, доста по-малко. Ако остатъка до примерно 80% може да се използва за производство на Водород, какво лошо има? И пак ли ще е много скъп водорода? Пределно ясно е, че с настоящите технологии производството на водород просто от ток не е оправдано финансово. Ако обаче се произвежда от излишък ток и се използва за производство на ток в друг момент, дали може да се смята, че е прекалено скъпо? Или ще кажеш, че от и от ПАВЕЦ няма смисъл?
Тоя па, военни технологии и еко ... ти съвсем не си в час. П.с.с. Но за горивната клетка се изисква.
1. Да, скоро и от ПАВЕЦ няма да има смисъл, заради развитието на батериите. Големите централи са част от централизираната ЕЕС, а ние вървим към децентрализирана. Изграждането е поддържката на преносната мрежа е много сложно и скъпо. Скивай какви са изискванията за един ПАВЕЦ и ще ти светне, че много малко райони отговарят и всички те са много далече от потреблението. 2. Корабните двигатели са двутактови дизели с КПД 0.5. Номерът е, че нефтът е източник на енергия, дошла от слънцето преди стотина милиона години, докато зеленият водород не е източник, а акумулатор, бе, невежо. Енергията пак трябва ние да я произведем, а не само да я изсмучем от земята. Производството на мазут от нефт виж колко е енергоемко и го сравни с това на водорода. Да не говорим, че мазутът реално може да се брои за отпаден продукт. За капак, съхранението и транспортът на водорода е много по-идиотско, от това на мазута. 3. Всеки се изказва по всякакви теми, пък всъщност е лаик, бетер както правиш и ти.
Хе, хе, кажи го на фотоволтаиците ми на покрива и на батериите ми под тях. Навън студ и слънце грее - тия ще се спукат днес от евтиния. Онзи ден съм потребил половин мегават, а от мрежата съм дръпнал... 40 кВч.
В час съм, защото за сега дроновете само във военно приложение са с конкурентни предимства. Да деействетелно, платината/праладия за вод. клетка действително са необходими.
Не знам защо всички, които си мислят че разбират от темата, както ти например, непрекъснато говорят само за частните потребители. Да, има децентрализация и тя е важна за малките потребители. Когато говорим обаче за каквато и да било индустрия и най-вече енергоемка, даори и да е възможна известна децентрализация, "централизацията" не може да се избегне. И точно тука пак идва момента с когенерацията и водорода при ТЕЦ, ВЕЦ и т.н. пък и при самите по-големи предприятия. Естествено, че не говоря да се търсят безброй нови места за строеж на ПАВЕц, говоря, че както ПАВЕЦ действа на принципа евтина енергия/скъпа енергия, така и водорода може да работи по същия начин - вместо ПАВЕЦ. Идеята или поне една от идеите за водорода е именно да бъде батерия, акумулатор бе невежо. Дали на земята или на кораб, основното е комбинацията от тези две неща - евтина/скъпа енергия, когенерация и водород като батерия. Батерия с предполагаем много по-дълъг срок на ползване от литиевата батерия например. Както е и ПАВЕЦ, батерия с доста по-дълъг срок на годност, нали така? Една от идеите за изплзването на водород на корабите е именно търсенето на начин да се качи КПД-то на дизеловия двигател - било то чрез използване на загубите от топлина, било то от отделяне част от мощността за произвеждане на водород (вид когенеразция). Специално за корабите, електрическите батерии и двигатели (поне за момента) не са подходящи и именно затова може да се окаже, че водорода е перфектно решение - без да е нужно да се произвеждат и съответно съхраняват безумни количества водород на кораба.
Кола на водород си е чиста бомба със закъснител!!! Това при едно ПТП ще има такъв гръм и трясък,че никой няма да оцелее в отсек на 50м!!! Но важното е да угаждаме на есгейците!
важното е, че не ползваме природния газ, който е перфектното гориво за промишлеността, автомобилния транспорт и газови ел. централи, включващи се като поддържащ баланс, обаче Рим го обяви за изкопаемо гориво и трябва да правим Русия по-бедна
Бабката източвачка отдавна е в пенсионна възраст. Още от детството на герб. Според кой закон в България заема професорска длъжност? А колкото до водорода, няма патенти, няма публикации... що за мистификация Ало, герб, къде са ви законите, правилата....или партийните каси са по-важни?