Коментари - Германия: Четири дни работа, но при пълно заплащане? | business.dir.bg
назад

Германия: Четири дни работа, но при пълно заплащане?

Недостигът на квалифицирана работна ръка в Германия принуждава редица бизнеси да съкращават работното врем

Обратно в новината
| Автор: "Дойче веле"

Коментари - Германия: Четири дни работа, но при пълно заплащане? | Бизнес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Намаляването на работните дни от 5 на 4, няма ли да повдигне доста други въпроси, освен 'пълното заплащане' /в което не виждам, защо да не е пълно - възнаграждението е за месец труд (макар и работни дни), а не часове. Някои от въпросите, може да са: Какво става с платения отпуск? Още ще бъде поне 20 дни или ще се намали пропорционално? Както и с неплатения такъв, признаван за осигурителен стаж? А ваучерите, които се дават? Дали и те ще се намалят, понеже се дават, най-често Х лв./ден. А учениците, как ще учат? И те ли 4 дни? Ако 'да', учебният материал как ще се преодава - ще се намали или ще се дава по повече? И куп подобни въпроси... но като идея не е лоша /мнозина, сигурно биха се радвали и на 2/5 работни-почивни :D

Най-големият грях на съвременноста е, че се внушава да работиш, да работиш, да работиш до последна капка кръв и нищо друго няма значение. Поне половината от нещата, които хората купуват са им излишни, но повече потребление означава повече печалби за капиталистите, по-големи яхти, и повече милиарди по сметки в банката.

Робуването на вещи е самоубийство.

"Недостигът на квалифицирана работна ръка се задълбочава" Ами квалифицирайте младежите! Кавалифицирайте мигрантите! Делът на неработещите в трудоспособна възраст в ЕС е 30 %. Не съм убеден, че в тази статистика са включени мигрантите. Ако не са, значи е с поне 1-2 % по-висок. Хора, които НЕ работят има много. Квалифицирайте ги и ви наемете с адекватно заплащане!

Това с квалификацията става все по-забавно. Когато образователната система започне, вместо с възпитание и фундаментална наука, да се занимава с модерни приложни предмети еднодневки. Тамън учениците научат и се квалифицират по една технология, тя па вземе че излезе от употреба докато завършат. Така става, когато дадеш на бизнеса и парите да ти управляват образованието според бързо менящите му се нужди. Образования може да бъде (пре)квалифициран много бързо. Обратното обаче съвсем не е вярно. Доскоро системата бълваше образовани, сега вече започна да бълва директно квалифицирани тесни специалисти.

Бахти глупостите. Най-добре да се върнем на 14 часа на ден и само неделя да е почивна, за да може да ходим на църква... Това все разни глупаци зад бюра го измислят. И да бачкаме до 70 години, за предпочитане 75, а най-добре - 80... Мога да си свърша работата и за 3 дена, но тогава ще се чудят как да ми уплътнят времето... Затова си го уплътнявам сам. Айде, отивам да търся малко информация за тесто за пица. :)))

Нищо общо,не ги слушайте.Това е закон само за книжните плъхове в Германия.Работя за една от най-големите немски компании и няма такова нещо.Работи се по девет часа и 30 минути почивка.Работи се често събота и неделя.В бившата ми компания,която също е много голяма пак се работеше по осем часа,но почти винаги шест дена в седмицата.И това говоря за държавни фирми,големи такива.Всички мои познати в Германия работят пет, понякога шест дена и става дума за хубави позиции.Не ми се мисли за по ниско класифицираните работи.Плащат се много данъци.Цените са високи,даже за някои неща повече от България.Повечето от германците живеят на социални.Замислете се много хубаво ако искате да дойдете тука.Препоръчвам само ако сте специалисти.

8 часа на ден с 30 минути почивка в тях. Извънредно не съм работил от 8 години сигурно. Работното ни време е плаващо. В държавна фирма ще работиш 8 часа и половина? Всеки ден. Пет дни в седмица и ще имаш редовно допълнителни дни... Я пак, че нещо ми стори, че видях корабче.

Работи, защото им плащат стриктно извънредния труд! Вероятно и на доста високи ставки. :-)

Аз ако съм ЕООД или ЕТ - ще плащам ли с 20 процента по малко данъци към хазната . После - като имам поръчки , трябва ли да казвам на клиентите - елате във вторник,защото съм 4 дневна работна седмица . А конкуренцията не спи . Малко глупости са това с 4 дневна работна седмица.

Човече, написано е в Германия - не в България - разликата е огромна във всяко отношение...

Каква е разликата??? В България и Германия ДДС си е ДДС . Данък 20 процента си е 20 . По какво се различават .

И е прието като закон..хахаха .при това сме с най- дългата работна седмица от целия ЕС...повечето зомбита вече се прибират само да се изкъпат и преоблекат и после пак на тръстиката...скоро и това няма да им позволяват...

На Черноморието 6 месеца - от април до края на септември - се работи плътно на 7 дневна работна седмица - нон стоп по 12 часа и повече ?! "Бейовете" казват, оправдавайки се, че няма фирма на морето, която да прави изключение. Ако ти "стиска" - работи до припадък !

И е закон...при това сме с най- дългата работна седмица от целия ЕС...повечето зомбита се прибират само да се излъчат и преоблекат и после пак на тръстиката

А хората повече не искат да са роби по 10 часа от 12 часов ден да са на работа....тука при нас е същото.почват и бягат после след години, като първо почват с болничните от по месец и т н.

По- горе...

Просто няма поръчки и суровини. А и пари за демократична и еко енергия. Ерго - последният да заключи халето и на социалните помощи. Докато ги има

Аа, бг работодател не прави такива работи. Даже, ако имаше как - 7 дневна работна седмица. Заплата на половина и един служител бъхти за 2ма....поне

Е ти да не мислиш, че в Германия е друго. Просто е по грамотно направено. Тука са още дървари.. ама ще ги научат. Има специализирани обучения по темата.

Още с първите изречения ми стана ясно, че това 3 Дойче веле. В такъв сладникаво-пропаганден стил даже Работническо дело и Правда не пишеха... А иначе не ми става ясно как с намалено работно време се решава проблема с недостига на кадри... Това е някаква лудост! Добре, че са робите от Азия да работят по 60-70 часа на седмица за по 100-150 долара, за да можем да се обличаме за по 20-30 евро и да си купуваме телевизори за по 300 евро. Това обаче Дойче веле няма да го напише...

Трябва по някакъв приемлив начин да се продаде на електората идеята, че "който не работи не трябва да яде" е всъщност отживелица. В смисъл, че дигитализацията и автоматизацията ще ни помогне да заместим хората (които така или иначе "ги няма".. уж). След като дигитализация/автоматизацията/AI започне малко по малко да замества работната ръка, тя се превръща в лукс и може спокойно да вдигне цената. Инфлацията все пак мери евтиното, лукса не влиза в инфлацията.. следва ренормализация. Туй за евтината работна ръка. Иначе с робите от азия ситуацията е в развитие. Онзи ден си купих паста за зъби, уж по-голяма, но малко по-евтина, та мислих около 1 минута къде ще ме ухапе инфлацията, но се оказа, че голямата тубичка, всъщност е пълна на 30% от размера си. Та така. Контрол на потреблението следва.

Да си купят от АИ-то на Бил Гейтс, според който три дни работна седмица ще стига и проблема им е решен. :)

Имаше изследване за 40% намалени поръчки към немската промишленост. И последсвията от нея. Е вече са реалност и няма нужда да произвеждаш нещо, което не се търси вече на пазара. А с намалиното работно време само маркираме още някой друг месец немското уж благополучие. Вместо реални действия срещу рецесията, която в немско е вече от година. Локомотива на Европа мина на кюмюр. И му е трудно да пълзи по склона на дупката.

Викаш 2025 Германия взела дала, а Русия световен лидер? :)))) ХАхахахахахахаххахахахха.

Хахаха. Работели на непълен работен ден, ама получавали като за цял. Германците са факири в злоупотребите на трудовия пазар и експлоатацията. "Една назад, две напред." Как работи схемата: 1. Работите на пълен работен ден за 100 лв. 2. Тръгва инфлация от 5%. 3. Вместо работодателя ви да ви вдигне заплатата с 5%, той ви намалява работното време с 20%, но ви вдига интензивността с 10% защото работата не намалява, но пък заплатата остава същата. 4. Много важно - Пускат се такива пропагандни новини. 5. После просто връща работното време на макс. Инфлацията си е взело нейното, системата се е заредила със свежи роби, а бизнеса отново е в играта. Най-много да вдигне заплатите с 5%, при 10% повече работа. Фокус мокус те ти ръст. Шарлатани.

Увеличение на заплатите с 8,5%, но и за намаляване на работното време от 35 на 32 часа седмично при минимална заплата 12,41 евро на час. Това прави 1600 евро минимална заплата на месец. А какво е положението в Русия: Минималная зерплата в 2024 году проиндексируют на 18,5 %. Он составит 19 242 рубля. Это обеспечит рост зарплат почти 5 млн человек и в целом зарплат в бюджетной сфере. Также на уровень инфляции будут проиндексированы пособия и пенсии. Кроме того, впервые ежегодно будет индексироваться пособие по безработице. Това са 192 евро на месец. Сега България Заплати и пенсии с 11% нагоре? Бюджет 2024 влиза за второ четене в НС. Минималната работна заплата става 933 лева през 2024г.

За съжаление, нещата станаха така че за да наемеш така наречената квалифицирана работна ръка, ще трябва да оперираш на загуба. На Запад все по често и често става така че за да му платиш добре, ще трябва да си на загуба. Хем агнето изядено, хъм вълка гладен.

Всички са будали да бачкат на загуба...само ние работим по 12 часа и сме пак на загуба. А сега сериозно, доказано е, че във всеки печеливш бизнес хората са най-продуктивни до 3 часа от работното им време. С 2 думи биха могли ако желаят за 4 часа да си свършат цялата работа, която иначе им се полага за целия работен ден. Ако в твоята компания не е така, явно нещо ти куца на компанията.

е ти съвсем се изхвърли вече с тия 3 часа . за концентрирана умствена работа (не да броиш фактури) са до 6 часа . най-добре 5 . отделно при програмистите има нещо като загрявката при спортистите , която е 30-40 мин и не се включва в другите часове (някои четат новини и си лафят простотии, но по-добре е да позатвориш 15-тина прозореца от миналия ден и някакви подрежданици на нещата ) , а не както седнеш на стола да почнеш да дебъгваш някаква функция която 5-то ниво на вложеност . може и 4 часа, почивка към час и половина (за да ти стигне да отидеш на един фитнес или басейн) и после още 2, макс 3 часа . след 15:30-16:00 не е добре да се пишат критични работи . висене след работа за гонене на срокове не трябва да бъде повече от 12 часа на месец . това, което съм писал много малко фирми го правят

няма бизнес , които може да издържи на загуба повече от 6 месеца бе !

Фитката с квалифицираната работна ръка иде по две линии - стандартизация на работния процес и по линия на професионалното застраховане, които разбира се се пресичат във финансиализацията на икономиката, което представлява ливъридж и съответно ръст. Европейската схема е следната - първо се създават центрова за обучение от "правилните" хора, а после се създава търсене чрез европейско финансиране за съответните професионални компетенции, които разбира се могат да се получат само в съответните центрове и никъде другаде. Нито дори в университет. Пример: Зелената сделка и ВЕИ соларките: 1. Първо се създават центрове за обучение на инсталатори 2. Създава се излишък на подходящи кадри, напр. като се затвори някои "мръсен" ТЕЦ, (напр. Мариците.) 3. Създава се списък от определени фирми, които са сертифицирани съответно за изпълнение на ВЕИ проект с кадри от съответните обучителни центрове. Тук е много важно да се отбележи, че напр. ако си завършил някакъв университет или училище за електротехник това не важи. Курса за инсталатор по ВЕИ фонд е задължителен. Официалният аргумент е, че "на нас висшисти не ни трябват", или по-скоро за да се "отвори" програма и към иначе "неквалифицираната" работна ръка. 4. Дава се "страхотната" възможност на гражданите да си инсталират ВЕИ соларки електроцентрала "САМИ". "Сами" друг път. Тука се има предвид сами да си я платят на "лицензиран" изпълнител (от горния списък), като после като кандидатстват по програмата и евентуално ги удобрят, може и да си получат парите. Разбира се, може и да не си ги получат. Европрограмистите ще кажат. Но за по-сигурно е "хубаво" да си платят и на консултант по проекта. Та така, млади българи. Образовайте се с полезни курсове, зарежете ги тия университети. Сухарска и безсмислена работа са. В университета не се учи как да се инсталират соларки на покрива или как да се гепят еврокинти (изключваме тука УНСС)...

Такъв наплив от бежанци и същото време недостиг на работна ръка. Или немците нещо много подбират и не искат да си дават бизнеса на бежанците, или бежанците ги мързи.

Сигурно са верни и двете твърдения.

Крайно време беше

Нали имаше изследвания, които показаха, че по-малкото работно време води до по спокоен и пълноценен работен процес?