Експерти: АЕЦ Белене е нискорисков проект
Най-големият риск за проекта "Белене" е политическият
Обратно в новинатаКоментари - Експерти: АЕЦ Белене е нискорисков проект | Бизнес.dir.bg
Коментари
Той коментира, че регулаторният риск при АЕЦ "Белене" е много нисък, финансовият риск също е сравнително нисък. Според него, най-големият риск за проекта "Белене" е политическият - да не се вземе решение, отлагане - това е чиста загуба на средства, на кадри и специалисти. Не вярвайте на данайците.
Според американската методика, "ниско рисковите" АЕЦ в САЩ затварят заради невъзможност да устоят на конкуренцията от други централи. До 30-40 години сме щели да станем 5 милиона, като половината са пенсионери. При това положение е странно да се твърди че ще имаме нужда от повече електроенергия, а в момента на 4200 МВт, като АЕЦ Козлодуй прави 2050 МВт, ФЕЦ 590 МВт, малки ВЕЦ -270 МВт, и се е наложило да спрат изцяло големите ВЕЦ и ВяЕЦ за да може да работи ТЕЦ Марица 2. В сравнение с миналата година за първите 5 месеца потреблението се е свило с 6,27%, а произведената енергия с 4,21%. През нощта потреблението пада под 3000 МВт. При това положение е очевадно, че Белене ще работи максимум 3-4 месеца в годината, или ще се наложи да затворим ТЕЦ-овете. Само че ТЕЦ Марица 2 произвежда кВтч за 4,7 ст, докато изплатената АЕЦ Козлодуй при 100% заетост произвежда на 5,6 ст/кВтч. Заради това че ТЕЦ Марица 2 работи под 50% от времето, цената му се покачва с 50%. Ами Козлодуй, ако работи в 50% от времето, то цената от него ще стане астрономическа и е мине 10 ст/кВтч, Какво да говорим за Белене, която ще работи около 40% от Времето и то неизплатена с включена цена за строителство и лихви, които сами по себе си добавят над 10ст на всеки кВтч при 100% натовареност и над 25 ст при 40% натовареност
Като технология да , като изпълнение напоследък ми се губи вярата. Но с базови познания и обща информация за региона да проекта е златна мина а пък при условие че ще платим ние за някой това е доста по добро от златна мина :)
АЕЦ Белене е един гьол!