Брюксел разреши на Петр Келнер да купи бизнеса на "Теленор" в Източна Европа
Чешкият милиардер придобива бизнеса на телекома освен в България, още в Унгария, Сърбия и Черна гора
Обратно в новинатаКоментари - Брюксел разреши на Петр Келнер да купи бизнеса на "Теленор" в Източна Европа | Бизнес.dir.bg
Коментари
Ако случайно не знаете, тоя същия е един от големите собственици в ЧЕЗ. Сделката е следната - ЕРП за телевизия и телеком. Нова ТВ вече е негова собственост, сега и Теленор. Един свестен оператор се беше завъдил за кратко и си отиде. Ха сега да видим дали Гинчето ще лапне ЧЕЗ въпреки решението на КЗК. Мисля, че знаете отговора. Както и кой стои зад нея.
Той е едноличен собственик на фонда, който ще изкупи теленор. Има почти 9 милиарда. Как ги е направил? Били благотворители с жена му. Ще ни дерат кожата , за да дават благотворително. Дано се провали в БГ това ческо мекере.
Показателно. Вижте сега как се прави бизнеса на ЕС. Само за 1 (един) месец, ЕК е успяла да събере информация за състоянето и перспективите на телекомуникациите на две държави от ЕС и на две држави извън ЕС. Че и успяла да вземе решение. Това решение обаче касае само и единствено (нека го приемем за верен) факта, че сделката няма да предизвика проблеми с конкуренцията от гл.т. на регулациите на ЕС. А дали не е в противоречие с националните регулации или пък не следва да се допуска от гл.т. на националната сигурност на всяка една от тези страни, която е в изключителните прерогативи на националните власти и ЕК все още няма правото да се меси в тези работи? Може и да е в противоречие, но вече няма значение - защото Брюксел се е произнесъл - независимо, че това е пряка намеса във вътрешните работи на тези 4 страни. И сега, дори и един глас на някой смелчага да се надигне и да каже, че сделката е вредна, то той ще бъде незабавно заглушен от познатия ни вой: "Брюксел иска така+, "Брюксел разреши!", "ЕС иска така!"...
Сделката трябва да се одобри и от българската КЗК. Но наистина има опит за Пи АР и влияние върху решението. Всяка КЗК си е самостоятелна и независима и би трябвало това нищо да не означава за тях. Аз лично смятам, че сделката ще се одобри. Но това, което ме вълнува е - Защо едни от най-големите европейски фирми в съответните си браншове, се провалят в България? Вълнува ме, защото и аз, с моят малък бизнес се провалих, но за мен си обяснявам така - малък пазар, няма подкрепа за малкият бизнес нито от държава, нито като култура от самият бизнес. Всеки предпочита да работи с монополисти, вилионери, от колкото с малки фирми и дребни собственици, диверсифициран пазар, много предложения никого не вълнуват. Като отида при някой потенциален клиент - ако съм голям ми се клани, ако съм малък ме изхвърля, защото не иска да си губи времето с мен. Мислех, че това не се отанся за големите фирми, които имат гърба на другите си пазари, но явно съм грешал. И те не могат да успеят в България почтенно, а другото явно не го могат.
Аз съм почти 100% сигурен, че сделката ще се одобри. Съжалявам, но личното ми мнение е, че особено след влизането ни в ЕС, държавата съвсем умишлено и целенасочено унищожава дребния и малък бизнес и поставя почти непреодолими препятствия пред развитието му. Всичко това е в угода на хора като Келнер и подобни. Защото те са готови да "снесат" сега и веднага и да заделят доста по-голям процент от печалбата. В реалните им бизнес-планове не влиза развитие на съответната компания или фирма, а прозто обезкървяването й. Но пък печалбата е добра. Що се отнася до PR-а, у нас той се превърна в мръсна дума и професия, но в случая (според мен) трудно би могло да се говори за PR. По-скоро става въпрос за оказване на пряк и косвен натиск върху държавата в лицето на КЗК. До колко КЗК е независима е друг въпрос. Личният ми отговор е, че тя е зависима - от държавата и от политическите партии, а отделно (и решаващо) от лобитата на съответните "бизнес"-среди. От друга страна, при подобни сделки (с комуникационни компании) винаги са засегнати някои аспекти, свързани с националната сигурност, но те са далеч извън правомощията на КЗК. У нас, за съжаление, няма никакъв дървжавен орган, който да има решаваща дума при бизнес - сделки в това отношение.
Разбрахме че "Европейската коЧмисия " е одобрила сделката за телекома. Сега обяснете моля как това се приема от европейската ОВЦЕмисия ? С какъв конкурс ги избирате толкова неграмотни при вас ?
Не е съвсем келнер, но е финансист и от комуникации разбира като котка от плетка. Поредният алчен глобалист, който ще си поиграе с компанийката, преди да я ритне на друг. Един оператор искам да има, но да е наш и управата му да мисли като част от народ, а не тези кожодери от кол и въже.
от глобул, които навремето презрях поради много причини, направо се оляха и се махнах от тях. и не съжалявам грам за което. държи ми влага до днес. най-важното е не кой е собственика, а какво и срещу колко предлага на клиентите.
Аз пък съм доволна и от Глобул , и от теленор. Не надписват , за разлика от Мтел или А1, където хич да не говоря плащам повече от абонамента . По малко , та да не се сърдят хората -1-2 лв и ни дерат кожите.
към глобулските мизерии - в началото бяха много читави, но към края заваляха сметки, ужас не, ами ужас, без аз да имам разговорите като повод да надписват. всеки си знае :) пу-пу, на не са им уроки на новите, обаче засега държат фронта. същите са, които споменаваш. абе... дано нямаме грижи, защото е вбесяващо да те правят на балама.
Сега да очакваме А1 да стане ББ2, друг източноевропейски- български милиардер!!!
Нещо май европейските инвеститори бягат ои Изт.Европа , а навлизат неясни субекти , работещи с Москва
Нормално, Източна Европа е опоскана до дъно от добрите западни капиталисти и вече не им е интересна ! Взеха ни ресурсите, банките, храните и производството, но ни оставиха бинго талончетата и усещането, че сме част от едно ... бедно източно крило на ЕС !