Коментари - България е внесла повече електроенергия, отколкото е изнесла от началото на годината | business.dir.bg

Коментари - България е внесла повече електроенергия, отколкото е изнесла от началото на годината | Бизнес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

ЕЛА СИ ДЯДО ТОШО,ЧЕ НАШИТЕ ЕВРОГЪЗОЛИЗАЧИ НИ НАПРАВИХА ПРОСЯЦИ И ЗА ЕЛЕКТРОЕНЕРГИЯ!!!! ПРИ ТЕБ САМО СЕ ИЗНАСЯШЕ,А СЕГА ДАЖЕ НИКОЙ НЕ ИСКА ДА НО ПРОДАВА ТОК!!!!

Идеален пример за медийна манипулация. Сравняваме 2 години по данни за 7 дни. Не се прави анализ на причините. Ама се загатват генерални изводи. 1:1 с пропагандата от началото на в0-ти век. По-безумна публикация здраве му кажи.

Тя че не е много добре написана статията то е ясно и причината е че просто е съкратена! Обаче това което се казва на няколко пъти е съвсем вярно и последните 3-4 години има спад на произведената енергия от базови ел. централи и не само това но има и спад на общата мощност. А това че имало ВЕИ и делът се увеличил и че мощностите им се увиличавали няма как да грее хората и промишненноста ни вечер и през дните когато няма слънце! В добавка има много фирми и производства които през денят си покриват нужната енергия от ВЕИ! И пак да има нужда от внос означава че положението е МНОГО ЗЛЕ!!! Няма да е лошо да се ратършуваш за публична информация която се дава от МЕ!

ЕСгейските гадини!!!

Значи трябва да намалим износа и пропорцията ще се възстанови!

Ако бяхте обесили Тиквата, Трайков, Дянков, Костов, Кунева и останалите боклуци дето ебаха майката на атомната енергетика това нямаше да се случи! Но той иде видов ден...

Да започнем с копейкин!

И какво е унищожил копейки бепедалСкапан софииски ?

А ЗАЩО СЪС КОЦЕТО???? ТОЙ ЛИ ПРОДАДЕ АТОМНАТА НИ ЦЕНТРАЛА???( ТОЙ ЛИ СЪСИПА ЕЛ. ЦЕНТРАЛИТЕ??? БОКО ТИКВАТА Е ВИНОВЕН ЗА ВДИЧКО И ДАНО ПУКНЕ ДП КРАЯ НА МАРТ И ДА НЕ ВИДИ НИКАКВА СМЯНА НА ПРАВИТЕЛСТВА!!!! ДА ПУКНЕ ПО-СКОРО

В последните седмици изненадващо за мнозина цената на въглеродните квоти в ЕС (EU ETS) се понижава значително. Индексът на основния механизъм за контрол на изпуснатите CO2 емисии e на най-ниските си нива за тази година и ще посрещне зимния сезон с цени около 75 евро/тон. Като изключим буреносното лято през 2022, когато енергийната криза преобърна пазара, това са най-ниските нива от години и спад с 25% от лятото. Ниската цена на квотите има няколко ефекта: по-ниска себестойност на въглищната електроенергия, по-малко натиск върху цените на електроенергийния пазар (това обаче невинаги е така), по-малко разходи за индустрията и повече конкурентоспособност на европейската икономика на външни пазари. Срещу това обаче стоят повече емисии и повече свобода за замърсителите. Моментните ценови корекции обаче трябва да се разглеждат на фона на плановете на Брюксел, че всяка година цената на въглеродните квоти ще се повишава. А това ще се случи, защото пазарът ще бъде изкуствено свиван чрез намаляване на свободните квоти и по този начин ще се достигнат цени от над 100 евро на тон, които ултимативно ще лимитират отделянето на емисии въглероден диоксид. Този план за момента изглежда в застой, но скоро отново може да бъде задействан. Колкото до конкретната причина в спада на цените на CO2, изглежда, че тя е свързана с индустриалната активност в ЕС. Тя се забавя не само през ноември, а като цяло през 2023 г. От европейския енергиен консултант Baringa потвърдиха пред "Капитал", че икономическата активност в Еврозоната отбелязва нов спад през ноември и това рефлектира на пазарите. Това може да се потвърди и от ниската цена на природния газ, която към 28 ноември е около 42 евро на мВтч. Като цяло котировките на синьото гориво се задържат на по-ниски нива от прогнозата на фючърсите за началото на зимния сезон, като това може да се свърже именно с по-ниската активност на европейските предприятия, които търсят по-малко гориво.

2,3 тона въглеродни емисии от въглища!

Квотите падат щото приеха ядрената енергия за зелена. А нашите евроатлантически педали продадоха реакторите на Белене вместо да го построят,

210 лв за мегават е добра цена на Европейските Борси. Ще спрем вноса и ще пуснат Марица-2 при цена над 370 лв за мегават.

Производителите на ток от въглища могат да бъдат на печалба само когато цените на електроенергията на пазара са високи, както беше през 2022 г. Още в края на миналата година обаче цените тръгнаха надолу и за енергията от въглищните централи отново стана по-трудно да се реализира на пазара. Наложи се пак да се предприемат мерки за подпомагане на държавната електроцентрала, която беше натрупала загуби от почти 70 милиона лева за периода април-юни 2023 г. За да може тя да продължи да работи, в микса на електроенергията за битовите потребители бяха включени 2 200 000 MWh от „Марица Изток 2“, което наложи да бъде увеличена цената на тока за бита. Така българските граждани за пореден път плащат чрез по-високите си сметки си за ток за това централата да продължава да работи. За да омекоти все пак удара върху потребителите, държавата приложи спорната мярка да намали мрежовата такса включена в сметките за тока и така успя да задържи увеличението на цените в рамките на около 5%.

*Tвърденията, че въглищните централи могат да осигурят на българските потребители евтин ток, са неверни. Въглищата изискват добив, транспорт и преработка, чиято цена ги прави неконкурентни спрямо безплатни възобновяеми ресурси като слънцето и вятъра. Изгарянето на въглища отделя в атмосферата голямо количество въглероден диоксид, за чието изпускане е необходимо да се купуват въглеродни квоти. Поскъпването на квотите през последните години покачва себестойността на електроенергията от въглища я прави все по-нерентабилна. В резултат държавната ТЕЦ Марица Изток 2 трупа загуби и се налага да бъде спасявана с публични средства. Централата многократно получава заеми от Българския енергиен Холдинг (БЕХ), а през 2020 г. холдингът увеличи капитала ѝ с 597 милиона лева, като по този начин преобразува част от натрупаните ѝ задължения. Този ход предизвика протест от работодателски организации, според които той представлява непозволена държавна помощ. От бизнеса изтъкнаха, че спасяването на „Марица Изток 2“ минава през по-високи цени на електроенергията за сметка на потребителите.

https://ibex.bg/ Цени на тока в България

https://www.meteobalkans.com/energy-exchange Цените на тока в Европа

Внасяме 1200 меговата https://www.eso.bg/

https://www.kznpp.org/ АЕЦ работи на пълна мощност

https://www.tpp2.com/site/realTimeData.html Пет котела са в резерв

Вноса е по евтин от производството на Марица 2

Не и ако ги няма безумните въглеродни квоти! Икуствено се оскъпява електроенергията. За парите платени за квоти можеше централите са бъдат модернизирани и оборудвани с фултри! Да ама не. Отидоха в ръцете на световната зелена мафия.

И все по-зле ще става.

Абе какво ги интересува това Кирчо и Кокорчо, както и ЕС, ЕК и прочие. Закривай ТЕЦовете аааааамаха

тъжно, но защо? Има ли журналистическо разследване или само данни?

Те на преписването на статистика вече му викат журналистическо разследване.