Коментари - Алармират за монопол във фитнес индустрията | Бизнес.dir.bg
назад

Алармират за монопол във фитнес индустрията

В България има над 600 малки и средни предприятия в областта на фитнес индустрията, в които са заети над 50 хил. души

Обратно в новината
| Редактор : Георги Брандийски

Коментари - Алармират за монопол във фитнес индустрията | Бизнес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Уфффф.....! Тоя български"бизнес" още не може да осъзнае факта , че вече не сме в периода на 90-те и началото на 2000 -те години . Вече си има възможност да навлизат и фирми от Западна Европа и като предлагат по-добър продукт - ще печелят и по-голям дял от пазара . За справка - ЛИДЛ, Билла и Кауфланд . Разни български вериги преди време видяха сметката на дребните бакалии , сега големите западни ще видят сметката на разни като Фантастико и други . Същото е и със фитнес залите . За какво да плащам 50 лева за мизерни условия , като за 30 ще си спортувам в чисто нова зала !?

Цените паднаха - качеството се повиши - а големите вериги - перачи на пари - пищят на умряло ;)

Г-н Петър Ангелов, собственик на фитнес зали в моловете, мрънка преди 1 година за това. Вече и неговите фитнеси са включени в една от картите. Как да тълкуваме този факт?

Отделно че това не е индустрия а услуга...

Какъв монопол , какви 5 стотинки ... 1 - монопол няма - можеш да ползваш услугите на Бенефит С-мс , можеш на конкурентите им, можеш да ползваш всякакви услуги без техните услуги . Всеки си преценява според нуждите и желанията си. 2 - дори да има монопол - то той не е забранен в никоя част на света, всяка една фирма се бори , за да стане монополист. Това , което е забранено е неправомерното възползване от това монополно положение. Примерно - да няма как да отидеш на фитнес или плуване без да използваш техните услуги. Или да попречиш на друга фирма да навлезе на пазара . Сами преценете дали нещо такова има или г-нът мрънка, защото т.нар. индустрия се налага да излезе на светло (както вече някой отбеляза по-долу). П.С. Бенефит Системс не са полска, а фирма регистрирана в България, тоест тук плащат данъци, осигуровки и заплати (друг въпрос, че централата за Европа е в Полша като много голям пазар) , а по начало са американска.

Тоя дрънка пълни глупости. Повечето колеги и приятели които познавам посещават фитнес,танци или каквото и да било друго, понеже имат Мултиспорт. Иначе изобщо не биха се дотътрили дотам, че тоя да си точи зъбите за пропуснатите такси, които нямаше да ги види изобщо.

И аз монопол не виждам - появява се фирма-посредник, която намира клиенти на партньорите си. Почва да намира все повече клиенти, на които дава все по богат избор. Като клиент аз съм доволен - мога днес на едно място, утре на друго и това не ми бърка в джоба. Разни солови играчи, които искат да ме превърнат в крепостен селянин се дразнят. Ми да се дразнят. И мен ме дразни, че се опитват да омаловажават труда на другите с фитнес зали. Даже бих казал, че тези карти правят по конкурентен бизнеса - като имаш право да посещаваш много зали на една цена, избираш най добрата за себе си. Е, това ги дразни - при равни други условия, клиентите не ги избират.

щом за тебе е важна обстановката, а не добрият треньор - ясен си ми. Или ти от онези специалисти, дето не им трябва треньор, щото те всичко си знаят. Смешник.

При 50 000 души и приходи от 100 милиона годишно излиза, че 1 работник в този "индустрия" заработва годишно 2000 лева. Разделено на 12 месеца, един работник заработва по 167 лева месечно. Страшен бизнес, страшна индустрия. ПЕРАЧИ

Ако чакат на мен ще умрат от глад.

600 предпиятия с над 50 000 души - е това е грубо по 100 души на предприятие. Какви са тези фитнес предприятия с по 100 души персонал? Че то у нас сигурно няма и 10 фирми за фитнес обурудване с по 100 души персонал. Една фитнес зала или спа център също няма как да има повече от 15-20 души персонал с чистачките.

Клиенти бе, Гого, клиенти са тия 50,000. А не работещите във фитнеси.

така е, но за фитнеса нещата са доста зле се оказва. Тия от Мултиспорт дават с лека ръка заеми за ремонт или обновяване на оборудването (примерно 20-30-50К), ама точно като фирмите за бързи кредити после си вързан с тях до гроб. Другото е, че ако ти си фитнес Х, и нямаш 'мултиспорт', губиш супер много потенциални клиенти. Защото до теб Y и Z са се вързали. Съответно, и ти нямаш много избор, поддаваш се и хлътваш. И почват да ти извиват ръцете - плащат доста по-малко, отколкото ако сам си движиш всичко. И в неизбежния момент като затънеш и престанат да ти излизат сметките, продаваш. На Мултиспорт :) Които си слагат тяхната табела и така полека-полека превземат. Схемата им е ясна, и не е тайна като цяло.

Определено има нужда комисията по конкуренцията да разгледа случая. Трябва да се пази баланса между здравословната конкуренция, която осъвършенства залите и вредния монопол, който изсмуква печалбите. Въпрос на баланс е, както повечето неща в икономиката.

Е добре че е така щото по 10 за карта не ми се плаща

150*

Алармирам, че анаболите убиват ерекцията.

В какво точно се изразява посредничеството? Ако гледаме реално, дори една голяма търговска верига е посредник, защото не произвежда стоки, а само купува и препродава. А такива вериги има няколко и контролират по-голямата част от пазара. Познавам собственик на фитнес зала /в България неправилно наричана само фитнес, а в някои англоезични държави наричана гимнастически салон/, който е оборудвал една зала, посреща и изпраща клиенти и прибира пари. Не знам какъв е проблемът ако една фирма притежава 10 зали в България и е назначила персонал или по някакъв начин ги е предоставила на посредници.

Няма дума НАМАЛЯМ. Правилното е НАМАЛЯВАМ.

Във фитнес, в който ходя, има някои ограничения за притежателите на карти Мултиспорт. Най-вече във времето, в което могат да посещават фитенса - например не могат да ги ползват в почивен ден. Плащат по-малко, но и получават по-малко.

Yann

Цените падат временно, докато си осигурят монополно положение, след което се качват постепенно. Пример: Лидл, влизайки в България наложи силно занижени цени. Една консерва риба тон филе, се продаваше за 1,80лв. Няколко години по-късно същата консерва, със същия грамаж е вече 2,90лв. В същото време, след десетилетия на пазара в UK, тая същата консерва струва едва 0.65 паунда. По курса за деня и добавяне на 20% ДДС, тъй като в UK храните нямат ДДС, Цената отива на 1,70лв. Хайде да не правим сметка, къде покупателната възможност е по-голяма - в България или в Лондон. Останалото го оставям на вас...