Сривът преметна руската валута през границата от 82 рубли за долар
Анализатори очакват натискът да продължи до 83 рубли за долар, когато може да настъпи обрат
Обезценяването на руската рубла продължава и прехвърли границанта от 82 рубли за долар. Руската валута загуби във вторник нови 0.61% до 82.150 рубли за долар на международните пазари*. В момента рублата е на най-ниската си стойност за една година и под нивата преди нахлуването на Русия в Украйна на фона на силно спадналите потоци на чуждестранна валута и повишаването търсенето на чуждестранна валута в Русия. Притоците на чуждестранна валута към страната останаха слаби, тъй като санкциите доведоха до там, че петролът Urals да се търгува с резки отстъпки към партньорите на Русия, което се отрази на бюджета въпреки увеличените доставките на суровината за Индия и Китай.
Още по темата
Освен това, задълбочаващата се интеграция с азиатските пазари предизвика по-голямо търсене на чуждестранна валута от страна на кредиторите в самата Русия, затова Московската борса отвори фючърси за рупии и дирхами. След като инфлацията се забави, очакванията на инвеститорите се промениха и най-вероятно Централната банка на Русия няма да повишава лихвените проценти.
На руския пазар рублата също се обзценява. Към 13:00 часа българско време, въз основа на информация, предоставена от банки и обменни бюра в Москва, средният курс за покупка/продажба на долар в брой е 80.9/82.35 рубли. В сравнение с предходния ден средният курс на покупка се е увеличил с 5 копейки, а средният курс на продажба е спаднал с 28 копейки. За разлика от сутрешната търговия, когато към 10:00 часа българско време средният курс купува/продава беше 79.04/83.78 рубли за долар. Тогава в сравнение с предходния ден средният курс на покупка е спаднал с 45 копейки, а средният курс на продажба се е понижил с 14 копейки.
Според информация на ТАСС, по-късно днес руският президент Владимир Путин ще обсъди състоянието на валутния пазар с висши представители на администрацията си, тъй като обезценяването на рублата е постоянен през последните седмици под натиска на недостига на чужда валута и продажбите на западните бизнеси в страната.
Анализатори очакват тази седмица рублата да остане под натиск в диапазона 80-83 долара, но смятат, че спадът няма да продължи и руската валута дори може да обърне тенденцията, пише БТА.
След като през миналата година рублата беше една от най-добре представящите си валути в света, от началото на тази тя следва низходяща тенденция под натиска на западните санкции върху най-важния руски експортен продукт - петрола.
*Валутният курс е актуален към 14:00 часа българско време, източник "Ройтерс".