Министерството на финансите пласира успешно на международните капиталови пазари облигации в три транша, деноминирани в евро и щатски долари. Това обявиха от финансовото ведомство на интернет страницата си.

Първият транш се състои от деноминирани в евро облигации със срочност 8 години, обем от 1,75 млрд. евро и лихвен купон 3,625%. Вторият транш се състои от деноминирани в евро облигации със срочност 20 години, обем от 1,25 млрд. евро и лихвен купон 4,250%. Третият транш се състои от деноминирани в щатски долари облигации със срочност 12,5 години, обем от 1,500 млрд. щатски долара и лихвен купон 5,000%, посочват от МФ.

Нивата на презаписване на емисиите и силният интерес на инвеститорите позволиха значително намаляване на цената на финансиране при 8-годишните облигации до рекордно ниското ниво от 135 базисни точки спрямо осреднения лихвен суап, а при 20-годишните - 190 б. т.

Източник: Министерство на финансите

Дебютната емисия облигации в щатски долари също предизвика засилен инвеститорски интерес, като в процеса на пласмент на книжата, спредът спрямо референтните американски облигации беше намален до 135 базисни точки.

Тройният транш облигации е част от Средносрочната глобална програма за емитиране на дълг на международните капиталови пазари, като за първи път от 2002 г. България емитира облигации на външните пазари, деноминирани в щатски долари. Така емитентът разшири и диверсифицира инвеститорската база и, както редица други държави от Централна и Източна Европа, се възползва от предимствата на изключително ликвидния и дълбок пазар на облигации в щатски долари, добавя от МФ.

Дълговата операция е в рамките на определения максимален размер от 11,7 млрд. лв., заложен в Закона за държавния Бюджет на Република България за 2024 г., като 10,7 млрд. лв. са предназначени за пазарноориентирано дългово финансиране под формата на емисии на ДЦК. До края на 2024 г. МФ не планира друго излизане на външните капиталови пазари.

Реализираната трансакция следва основната цел на дълговото управление през 2024 г., и в частност осигуряване на необходимите ресурси за рефинансиране на дълга в обращение, финансиране на планираните дефицити по държавния бюджет и обезпечаване на ликвидната позиция на фискалния резерв.

"България успя да пласира при изключително изгодни условия облигационен заем в долари и евро на международните капиталови пазари. Резултатът от пласмента показва, че правилно сме планирали обемите и срочностите, които да предложим на инвеститорите, времето, в което да се проведе трансакцията и валутите, в които да емитираме облигациите. Така страната ни постигна заложените в емисионната си политика цели и диверсифицира инвеститорската си база в условията на волатилна пазарна среда в международен план. Резултатът от емисията също показва, че доверието на външните пазари в предсказуемата финансова и икономическа политика на България е запазено, независимо от динамичната вътрешна политическа среда", посочва зам. министър-председателят и министър на финансите Людмила Петкова.