България продава доларови облигации за пръв път от над 20 години
Служебното правителство цели да покрие облигации на стойност 1,5 млрд. евро с падеж следващата седмица
България ще предложи деноминирани в щатски долари облигации за първи път от 22 години, опитвайки се да запълни бюджетния си дефицит и да изплати падежиращ дълг на фона на продължителна политическа криза, пише Блумбърг (Bloomberg).
Още по темата
Страната ще предложи 12-годишни ценни книжа, деноминирани в долар, както и облигации, деноминирани в евро, за срок от 8 и 20 години, в сделка, която може да бъде ценообразувана още днес (28 август), отбелязва агенцията, като се позовава на запознат източник. BNP Paribas, Citigroup, ING Groep NV и UniCredit управляват сделката.
България се готви за поредни предсрочни избори през октомври, като това са седмите такива за три години и половина, тъй като политическите партии така и не успяха да сформират стабилна коалиция с мнозинство. Служебното правителство, назначено във вторник, цели да покрие облигации на стойност 1,5 млрд. евро (1,7 млрд. долара) с падеж следващата седмица и да финансира планирания бюджетен дефицит от 3% от брутния вътрешен продукт.
Разговорите за първоначалните цени са били за около 165 базисни пункта над средната точка между цената на предлагане и купуване (mid-swap) за 8-годишните облигации, деноминирани в евро, 220 б. п. над средната точка за 20-годишните облигации в евро и 170 б. т. над средната точка за 12-годишните доларови облигации, казва източникът, поискал анонимност, тъй като няма право да говори публично.
Правителството може да продаде нов дълг за общо 10 млрд. лева (5,7 млрд. долара) през следващите 4 месеца, съгласно тазгодишния бюджет, след като вече емитира 1,7 млрд. лева на вътрешния пазар. Две предишни правителства тази година не се възползваха от международните пазари.