Влезлите в сила внушителни 104% мита на президента Доналд Тръмп за Китай разтърсиха глобалните пазари в сряда, а масовата разпродажба на американски държавни ценни книжа предизвика опасения, че чуждестранните фондове се отървават от американските си активи.

Митата трябваше да влязат в сила след полунощ американско време (7:01 българско време). При липсата на нови изявления от Белия дом участниците на пазара смятат, че това се е случило и че в последните минути не са постигнати споразумения.

Тази седмица напомни на нестабилността при COVID, изтривайки трилиони долари от стойността на акциите и удряйки силно суровинината база и нововъзникващите пазари, отбеляза Ройтерс.

Водещите европейски фондови борси и днес отбелязват понижения на основните си индекси в търговията тази сутрин. Индексите на японските фондови пазари закриха низходящо днешната търговия, след като индексът Nikkei 225 се понижи с близо 4 на сто.

"Пазарът е в паника и с право", каза Чару Чанана, главен инвестиционен стратег в Saxo Markets. "Двете най-големи икономики в света са в конфликт и потенциалното глобално въздействие е огромно. Не става дума само за тарифи и обменни курсове, а за капиталови потоци, геополитика и фискална устойчивост."

Дълговите ценни книжа

Доходността на 10-годишните държавни облигации на САЩ през последните дни се покачва, докато цената им спада. Това се случва на фона на засилени продажби от страна на хедж фондове в условията на налагане на по-високи мита в САЩ, коментира Ройтерс, цитирана от БТА.

Тези държавни облигации на САЩ се определят като т.нар. сигурно убежище за инвеститорите в условията на пазарни сътресения, посочват анализатори.

На вторичния пазар лихвите по американския 10-годишен дълг достигнаха равнище от 4,5 на сто. Това стана, въпреки очакванията на пазарите за възможно понижение на основните лихви от страна на Управлението за федерален резерв (УФР) на САЩ.

Доходността по 10-годишните държавни облигации на САЩ се повиши с 16 базисни пункта в азиатската търговия и с повече от 50 базисни пункта спрямо нивото им, отчетено в понеделник, до 4,41 на сто.

На този фон тридневното покачване, с близо 60 базисни пункта, на доходността по 30-годишните американски правителствени облигации надхвърли нивото от 5 процента.

Доходността на британските дългови книжа също нарасна, като тази по 30-годишните облигации (gilt) скочи до най-високото си ниво от 1998 година. Те последваха увеличаването на доходността на 30-годишните американски облигации, която нарасна на фона на новите мита върху вноса в САЩ, които влязоха в сила тази сутрин.

Пазарните лихви по тези британски книжа нарасна до 5,507 на сто рано тази сутрин, което представлява увеличение с 16 базисни точки спрямо вчерашните нива, надминавайки предишния многогодишен връх от 5,472 процента, отчетен през януари.

В понеделник доходността по тези облигации нарасна с почти 19 базисни точки, което беше най-голямото й еднодневно увеличение от октомври 2022 г., когато бившият британски премиер Лиз Тръс предложи неуспешния си "мини-бюджет".

Разпродажбата обхвана и дълговите книжа на Япония, като доходността на 30-годишните книжа скочи до 21-годишен връх, посочва Ройтерс

"Това се дължи на нивата на волатилност, (подобни на тези) които наблюдавахме по време на Глобалната финансова криза и м началото на пандемията от COVID-19". Това посочва Марк Елуърти, един от водещите мениджъри в подразделението на "Банк ъв Америка" (Bank of America) в Австралия. Той посочи, че е възможна реакция от страна на централните банки, ако тази тенденция продължи.

Европейските индекси

Водещите европейски фондови борси и днес отбелязват понижения на основните си индекси в търговията тази сутрин. Това става на фона на продължаващите разпродажби на акции, провокирани от реакцията на редица инвеститори спрямо високите мита върху вноса в САЩ, наложени от администрацията на американския президент Доналд Тръмп, предаде Си Ен Би Си, на която се позова БТА.

Във Франкфурт водещият борсов индекс DAX падна с 483,37 пункта или 2,38 на сто до 19 796,89 пункта към 11:20 ч. българско време.

Парижкият CAC 40 загуби 170,07 пункта или 2,4 на сто до 6930,35 пункта.

Лондонският показател FTSE 100 се понижи със 175,33 пункта или 2,22 на сто до 7735,2 пункта.

Общоевропейският Stoxx 600 загуби 13,04 пункта или 2,68 на сто до 473,87 пункта.

Японските индекси

Индексите на японските фондови пазари закриха низходящо днешната търговия, предаде Киодо, след като индексът Nikkei 225 се понижи с близо 4 на сто. Продажбите се ускориха поради опасения от икономическо забавяне, след като САЩ наложиха допълнителни мита, специфични за всяка държава, включително и за Япония.

Водещият индекс Nikkei 225 загуби 1298,55 пункта или 3,93 на сто до 31 714,03 пункта, а по-широкият индекс Topix изтри 82,69 пункта или 3,4 на сто до 2349,33 пункта.

Всички промишлени сектори отчетоха загуби, като спадът беше воден от компаниите в секторите на цветните метали, застраховането и минното дело.

Американските индекси

Снощи индексите на Уолстрийт натрупаха още загуби, след като стана известно, че окончателните мита за Китай ще бъдат в размер на 104 на сто, съобщиха информационните агенции

Промишленият индекс Dow Jones загуби 320,01 пункта или 0,84 на сто до 37 645,59 пункта.

По-широкообхватният S&P 500 намаля с 79,48 пункта или 1,57 на сто до 4982,77 пункта.

Индексът на високотехнологичните дружества Nasdaq спадна с 335,35 пункта или 2,15 на сто до 15 267,91 пункта.

Валутните пазари

Щатският долар пада рязко спрямо повечето основни световни валути в сряда сутринта. Еврото се повиши с 0,92% и струва $1,1059 спрямо $1,0958 при затварянето на търговията във вторник. Европейската централна банка определи вчера референтен курс от 1,095 долара за едно евро, обобщава ситуацията анализаторът Георги Вулов в 3eNews.

Британският паунд се повиши с 0,52% до $1,2831 в сравнение с $1,2765 в края на предишната сесия.

Доларът падна с 0,73% спрямо йената до 145,20 йени, спад от 146,27 йени в края на предишната сесия.

Обменният курс на американската валута спрямо офшорния юан падна с 0,6% и се търгува за 7,3826 юана. По време на предишната сесия юанът падна до историческо дъно, като доларът се търгуваше над 7,4 юана.

Индексът ICE DXY, който проследява долара спрямо шест валути (евро, швейцарски франк, йена, канадски долар, британски лири стерлинги и шведска крона), е надолу с 0,74%, докато по-широкият WSJ Dollar Index, в който са включени 16 валути, спада с 0,51%. (Валутните курсове са актуални към 10:15 часа българско време, източници Ройтерс и Trading Economics.)

*Във финансов смисъл червените числа често показват загуба или отрицателна стойност, докато зелените числа обикновено представляват печалба или положителна стойност. Например, при борсовата търговия червеното число може да означава намаление на цената на акциите, докато зеленото число би представлявало увеличение.

ИЗБРАНО