Кризата наложи промени в ипотечните кредити
Банките финансират около 80% от стойността на имота
Всички банки все още запазват нивата на лихвите по кредитите от преди извънредното положение - 2,7 - 3,1%. Това каза пред БНР кредитният консултант Тихомир Тошев и уточни, че само две банки са повишили леко лихвите по ипотечните кредити.
Извънредна обстановка
- Кабинетът даде 200 млн.лв. за безлихвени кредити, ще се теглят до 4500 лв.
- Фондът на фондовете ще гарантира за 850 млн. лева кредити за бизнеса
- Фондът на фондовете лансира алтернатива на мярката 60:40: микрокредити
- Фирми за бързи кредити разсрочват дългове на болни от коронавирус и на уволнени
- Една от 4-те търговски банки вече предлага безлихвени кредити
"Повечето промени са в посока на другите параметри на кредита, но основното, което трябва да се знае, е, че се намалява процентът на финансиране заради това, че все още не е ясно дали ще има спад на цените на имотите и какъв ще бъде той. Затова банките финансират около 80% от стойността на имота, средно за пазара, което не е много голяма промяна, тъй като преди извънредното положение финансираха 85%", обясни кредитният консултант.
Тошев коментира, че хората, които работят в секторите, които са много засегнати от кризата, в момента достъпът им до кредити е ограничен:
"В момента банките са много внимателни по отношение на преценката на стабилността на доходите. Финансирането на клиенти, които купуват жилища на груб строеж - Акт 14, също е леко ограничено. Проверява се строителят колко е надежден и дали ще има възможност да завърши сградата в срок".
По думите му лихвите по депозитите продължават да са много ниски и въпреки кризата депозитите продължават да растат. Според него не се очаква повишаване на лихвите по депозитите и трупане на нови депозитни маси, а оттук не се очаква и повишение на лихвите по изтеглените кредити:
"Хората трябва да бъдат спокойни и да знаят, че дългосрочно тяхната лихва ще зависи от пазарната ситуация и от индекса, който използва банката, която са избрали при сключването на кредит".
Разсрочването на кредитните задължения заради кризата с Covid-19 ще доведе до тяхното оскъпяване, предупреди Тошев.
Съветът на кредитния консултант към хората, които са затруднени и ще разсрочат вноските по кредитите си, е да не се възползват от целия 6-месечен период, който се дава заради кризата с коронавируса, а да изберат 3-4 месеца, колкото реално е затруднението за тях, за да е по-малко увеличението в лихвите, защото всяко разсрочване води до леко повишаване на лихвите.