Каква е инфлацията в държавите от Еврозоната преди и след въвеждането на еврото
На организираната от Dir.bg, КРИБ и Агенция за насърчаване на МСП финансова конференция Николай Василев представи анализ, оборващ твърденията за рязко увеличение на цени след въвеждане на единната валута
Бившият вицепремиер и министър на икономиката Николай Василев представи данни за инфлацията в държавите от Еврозоната преди и след въвеждането на еврото. Анализът е изготвен съвместно с неговия управляващи съдружник в "Експат Капитал" Никола Янков и беше представен на организираната от Dir.bg, КРИБ и Агенция за насърчаване на МСП финансова конференция "България в Еврозоната - предимства и възможности". Николай Василев беше модератор на третия панел Еврозоната - перспективи за финансова стабилност и икономически растеж.
В анализа са представени 19 графики, които показват средногодишната инфлация в 19-те държави от Еврозоната от 90-те години до 2021 г. Стрелките посочват годината на въвеждане на еврото.
Изводите са следните:
В нито една от 19-те страни с невъоръжено око не може да се забележи повишаване на инфлацията след въвеждането на единната валута. Инфлацията остава на ниски едноцифрени нива чак до края на 2021 г.
За "удвояване" на цените изобщо не може да става дума. Ако такива градски легенди бяха верни, тогава инфлацията трябваше да експлодира от 2% на 102% и всички графики щяха да "пробият тавана".
Със или без Еврозоната, инфлацията в Европа или по света се променя всяка година вследствие на други фактори - цени на суровини, валутни курсове, икономически растеж.
Окончателните данни за 2022 г. ще покажат "рекордно увеличение" на инфлацията във всички страни, което очевидно няма нищо общо с това кой кога е въвел еврото.
Ако някой говори за "рязко увеличение" на цени в Европа след въвеждане на еврото, става дума за следните явления:
- Хората може да имат своите "усещания", но те не се базират на факти
- Хората забелязват и запомнят предимно примерите на поскъпване, а не на поевтиняване
- Цените на отделни стоки и най-вече услуги може да се увеличат, а на други да спаднат
- Основна причина за поскъпване на услугите е силният ръст на заплатите. Т.е. няма обедняване, а забогатяване
В България има фиксиран курс на лева към еврото вече над 25 г. Няма никаква икономическа причина инфлацията да се промени конкретно заради присъединяване към Еврозоната. Ако има бъдещо поскъпване - най-вече при услугите - това би било заради силния ръст на заплатите, който се очаква да продължи и след въвеждане на еврото.
Партньори на събитието са Минстрой Холдинг АД, Съюзът на международните превозвачи, Пощенска банка, Асарел Медет АД, Aurubis, CLEANTECH Bulgaria, Филип Морис България, Arteks Engineering, Dundee Precious Metals и TollPass - Интелигентни трафик системи АД, Българска банка за развитие, Главболгарстрой, BAT.
Медийни партньори са БНТ, БНР, bTV Media Group, Bulgaria On Air, Euronews Bulgaria, Economic.bg, сп. Мениджър и 3Е-News.net.