Доларът расте спрямо повечето световни валути в очакване на инфлацията за март в САЩ
Индексът DXY, който показва динамиката на долара спрямо шестте основни валути (евро, швейцарски франк, японска йена, канадски долар, британски паунд и шведска крона), добави 0.06%
Щатският долар се повиши спрямо еврото, британския паунд и повечето световни валути във вторник и леко спадна към японската йена.
Още по темата
Вниманието на търговците тази седмица е насочено към данните за БВП на САЩ за първото тримесечие, както и към отчета за приходите и разходите на САЩ за март, който включва ключов индикатор за инфлация (PCE индекс), предпочитан от Федералния резерв (Фед-централната банка на САЩ).
Предварителните данни показаха, че Индексът на потребителските цени в САЩ се е повишил до 3.5% през март на годишна база. Това е повече от очакваното от експертите. Ако и данните за PCE покажат, че инфлацията в САЩ се ускорява упорито, това вероятно ще накара Федералният резерв да не предприема скоро намаляване на лихвите.
Общата европейска валута се търгува близо до минимума си от началото на ноември миналата година след изявления на ръководителя на централната банка на Франция и член на управителния съвет на Европейската централна банка (ЕЦБ) Франсоа Вилероа дьо Гало. Рискът от покачване на цените на петрола поради повишеното напрежение в Близкия изток няма да попречи на ЕЦБ да започне облекчаване на паричната политика през юни, каза Вилерой дьо Гало вчера.
Дори ако конфликтът в Близкия изток доведе до скок в цените на петрола, Европейската централна банка ще отдели време, за да анализира дали това ще доведе до по-силна основна инфлация и инфлационни очаквания, каза той.
На въпрос дали ЕЦБ може да отложи началото на облекчаването на политиката поради несигурност, Вилерой дьо Гало каза, че това няма да се случи, "освен ако няма изненади". — Не бива да чакаме твърде дълго — подчерта той.
Индексът DXY, изчислен от ICE, който показва динамиката на долара спрямо шестте основни валути (евро, швейцарски франк, японска йена, канадски долар, британски паунд и шведска крона), добави 0.06%, тъй като силните икономически данни за САЩ и ястребовите коментари на служители на Федералния резерв затвърдиха очакванията, че централната банка ще забави намаляването на лихвените проценти, като някои анализатори казват, че Фед може да не намали лихвите тази година. Сега пазарите очакват централната банка да поддържа лихвените проценти стабилни до септември и да не виждат повече от едно намаление на лихвените проценти тази година. По-широкият WSJ Dollar Index нарасна с 0.02%*.
Еврото спадна с 0.08% спрямо долара и се търгува за 1.0647 долара спрямо 1.0655 долара в края на предишната търговия. ЕЦБ определи вчера следобед референтен курс на еврото от 1,0632 долара.
Обменният курс на паунд към долара се понижи с 0.09% до 1.2339 долара в сравнение с 1.2350 долара предишния ден.
Стойността на американската валута в двойка с японската йена се понижи с 0.06% до 154.76 йени спрямо 154.85 йени ден по-рано. Ако доларът преодолее психологически важната граница от 155 йени, японските власти, както се опасяват пазарите, може да се намесят, пише Trading Economics, цитирайки министъра на финансите на Япония Шуничи Сузуки.
Сега инвеститорите се съсредоточават върху срещата на Японската централна банка (BоJ) тази седмица, на която се очаква да бъде запазена основната лихва. Междувременно гуверньорът на BOJ Казуо Уеда каза на срещата на върха на Г-20 миналата седмица, че централната банка може да повиши лихвените проценти отново, ако слабостта на йената доведе до устойчиво увеличение на потребителските цени чрез по-високи разходи за внос.
Той добави, че Банката на Япония ще покаже в тримесечните си прогнози за растеж и цените на предстоящата политическа среща как обезценяването на йената е повлияло на икономиката.
При стабилен долар стоковите валути обикновено спадат. Австралийският и новозеландският долари се понижиха съответно с 0.08% до 0.6446 щатски долара за един "австралиец" и с 0.25% до 0.5906 американски долара за едно "киви".
Специално върху австралийския долар, който спадна по-слабо в сравнение с новозеландския си съименник, влияние оказа Индексът на бизнес активността в Австралия, който се увеличи до 53.6 пункта през април 2024 г. от 53,3 през предходния месец. И докато растежът на бизнес активността се движи главно от сектора на услугите, темпът на спад в индустрията се забави за пръв път от осем месеца.
Другите две стокови валути, които са силно зависими от цените на петрола - канадският долар и норвежката крона спаднаха съответно с 0.02% до 1.3701 канадски долара за един американски и с 0.06% до 10.9895 крони за един щатски долар.
Фючърсите на петрола във вторник се повишиха, обръщайки загубите от предишната сесия, докато инвеститорите продължават да оценяват геополитическите рискове в Близкия изток.
В понеделник цените на петрола се сринаха, тъй като неотдавнашната ескалация на напрежението между Иран и Израел не доведе до по-широк конфликт в региона, който би могъл да повлияе на доставките на петрол.
Днес американският лек суров петрол (WTI) с доставка до 21 май поскъпна с 0.22% до 82.08 долара за барел, докато фючърсите на търгувания предимно в Европа Brent с доставка до 30 април нараснаха с 0.24% до 87.21 долара за барел*.
*Валутните курсове са актуални към 10:15 часа българско време, източници Reuters и TradingEconomics.