Алтернативният бюджет на ИПИ е с 1 млрд. лв. по-нисък дефицит от правителствения
Държавният бюджет за следващата година ще струва средно по 7557 лв. на данъкоплатците
Ако през 2020 г. бюджетните приоритети бяха насочени към подкрепа за преодоляване на непосредствените щети от пандемията и срива в стопанския живот, то политиката през 2021 г. трябва да бъде ориентирана към възстановяване и висок икономически растеж. Това смятат анализаторите на Института за пазарна икономика (ИПИ), които днес за 18-та поредна година представиха Алтернативния си бюджет с ниски данъци.
Основните акценти на Алтернативния бюджет включват:
По-ниски данъци:
Предлага се ускорена данъчна амортизация за инвестициите в машини и оборудване и намаляване с 5 процентни пункта на осигурителната тежест за наетите в частния сектор.
"Заедно с това, предлагаме преминаване от мерки за субсидии и компенсиране на загуби към преотстъпване на данъци и осигуровки и насърчаване на заетостта и преквалификацията на работещите в нови или успешни и растящи предприятия", заявяват от ИПИ.
Съкращаване на разходи и данъчни привилегии за избрани сектори:
Икономистите предвиждат: "по-ефективно насочени социални разходи, вместо предизборно мотивирани увеличения - например семейни помощи за деца с доходен критерий и насочени към нуждаещите се домакинства. Едновременно с това, премахване на субсидии и специални данъчни преференции, изкривяващи конкуренцията". Според ИПИ е нужно повишаване на данъчната събираемост чрез затваряне на "вратички" за неспазване на привилата.
По-ефективен публичен сектор:
От Института предлагат и повишаване на възнагражденията в бюджетната сфера при две условия: явен дисбаланс и недостиг на кадри (както например при медицинските сестри) и провеждане на структурни реформи (например чрез премахване на регулации, реорганизация на дейността), водещи до оптимизация на персонала.
По-бързи структурни реформи:
От 2021 г. сме в уникалната ситуация Европейският съюз буквално да дава "пари срещу реформи", припомнят от ИПИ.
"Предлагаме с подготвяния национален план за възстановяване да се заложат амбициозни и бързи реформи още за 2021 г. Това ще отвори достъпа до средства от Механизма за възстановяване и устойчивост, които да подкрепят промените и реформите, а част от средствата могат още догодина да финансират мерки за преодоляване на кризата и подкрепа на бизнеса", смятат анализаторите.
Алтернативният бюджет оставя 3 млрд. лева повече за инвестиции и създаване на продуктивни работни места в успешно адаптиращите се към новите условия предприятия.
В същото време в проекта си икономистите съкращават неефективни разходи за над 2 млрд. лева, а с бързи реформи и по-добро насочване на европейски средства дават допълнителни близо 2 млрд. лева за финансиране на бюджетните разходи.
Дефицитът в проекта на ИПИ е с 1 млрд. лева по-нисък от заложения в законопроекта на правителството. Заедно с това, реформите и промяната в приоритетите позволяват устойчиво свиване на дефицитите през 2022-2023 г. и намаляване на нуждата от допълнителен държавен дълг, твърдят от ИПИ.
Разходна бележка за 2021 година
Държавният бюджет за следващата година ще струва средно по 7 557 лв. на българските данъкоплатци, изчисляват икономистите. Според тях общо 52,5 млрд. лв. ще похарчи държавата през 2021-а.
Разходната бележка показва разбивка на тази сума по функции, като разпределя средствата по равно върху всички български граждани.