Финансисти са против идеята банките да поемат по-голям риск по ипотеки
Банкери и икономисти остро се противопоставиха на идеите на управляващите банките да поемат повече риск, при невъзможност хората да изплащат ипотечните си кредити, пише в. "Сега".
Банкерите са скептични за тази идея. Според тях, ако бъдат принудени да отписват задължения, ще търсят начини да компенсират загубите, т.е. ще повишат лихвите.
Според финансиста Емил Хърсев идеята е поредното популистко начинание. "Ако това се случи, банките ще намерят начин да си вземат своето. Ами ако един заем има покритие с 3 жилища, взимат едното и приключват ли", коментира Хърсев. Финансистът обясни, че никъде в цивилизования свят не се процедира по този начин.
Според икономиста от Института за пазарна икономика Калоян Стайков банките ще включат този риск в лихвите или ще вдигнат още размера на обезпеченията - примерно за 100 000 лева заем ще искат да се залагат активи за 180 000 лева, което допълнително ще затрудни кредитирането.
Според Стайков клиентите не са виновни, че спукването на имотния балон е сринало цените, а банката би трябвало да е включила риска от обезценяване на обезпеченията. Той е категоричен, че е нужна дискусия и оценка на въздействието, преди да се предприемат някакви стъпки, тъй като всички промени в отношенията между банките и клиентите влияят на икономическата среда.
"Трябва да се разбере какви са плюсовете и минусите на това предложение и дали има нещо по-добро като личен фалит или нещо трето", каза Стайков.
Експерти смятат, че по-добрият вариант за изчистване на задължения е потребителската несъстоятелност. Финансистът Георги Атанасов обясни, че у нас трябва да се въведе закон за личния фалит, какъвто действа в САЩ и в някои европейски страни.
Вчера стана ясно, че идеята не е обсъждана и с банките. В плановете и мерките на премиера Орешарски също няма такова предложение. Самият Цонев обясни, че "предвид деликатността на материята, няма да дава коментари". Той посочи, че се работи бързо и в началото на следващата седмица ще има среща с банките, но призна, че е лансирал само идея, а детайлите тепърва ще се изясняват. От примера, който сам дава, не се разбира дали предложението му се отнася само за ипотечни кредити на граждани, или обхваща и заеми на фирми.