Това е един от вариантите, които се обмислят в правителството с цел осигуряване на повече приходи за Националния осигурителен институт, пише в. 24 часа. В момента осигуровки се внасят за доходи до 2200 лв. месечно, а за горницата не се дължат.

Част от предизборните обещания на БСП пък бяха максималният осигурителен доход да бъде вдигнат до 3100 лв.

Ще бъдат обсъдени разчети и ще бъдат предложени решения, коментира вчера социалният министър Хасан Адемов. Консултативният съвет за промяна на осигурителната система, който той създаде, ще обсъди и вариант с финансови разчети за отпадане на тавана върху пенсиите не само за новоотпуснатите, но и за заварените, стана ясно още от думите на му. Алтернативите са премахване от 1 януари 2014 г. на тавана, но само за новите пенсии или запазване на ограничението. За премахване на тавана за всички пенсии ще са нужни 120 млн.лв. годишно според неофициални изчисления. В момента тавана на пенсиите е 770 лв.

Днес от НСИ съобщиха, че размерът на средния осигурителен доход за страната за месец май 2013 г. е 651,65 лева. Средномесечният осигурителен доход за страната за периода от 01.06.2012 г. до 31.05.2013 г. е 631,35 лева. Той служи при изчисляване размерите на новоотпуснатите пенсии през месец юни 2013 г.. Ако бъде върнато и швейцарското правило средният годишен осигурителен доход ще се използва и за индексиране на пенсиите.

При отпадане на тавана върху максималния осигурителен доход ще трябва да отпаднат както ограниченията върху размера на пенсиите, така и за други осигурителни плащания като майчинските например. В момента независимо от заплатата, която получава една жена, при излизане в майчинство тя може да получи до 90% от 2200 лв. месечно през първата година от отпуска си. Съветът ще направи и разчетите за ефекта от замразяване на възрастта за пенсиониране.

Засега правителството няма и яснота кога ще спази изискването на ЕК възрастта за пенсиониране на мъжете и жените да бъде изравнена. ЕК иска единствено да определим дата, не да го направим веднага. А и целта на комисията е устойчиви системи преди всичко, коментира Адемов.
Миналата седмица от ЕК и МВФ остро се противопоставиха на идеята на правителството за спиране на пенсионната реформа и замразяване на увеличението за стаж и възраст при пунсиониране.