Той направи коментара по повод изявлението на премиера Пламен Орешарски за актуализация на бюджета, след която неминуемо ше има повишение на дефицита. Парите са нужни за разплащане с бизнеса и за рефинансиране на дълга, емитиран от ГЕРБ през февруари - 800 млн. лв.

„Новият дълг ще е колкото да покрие недостигът от приходите и освен това да имаме някакъв ликвиден буфер за началото на следващата година“, така министърът коментира мерките за актуализацията на бюджета за годината.

„Числото, към което се ориентираме засега, е да се поберем в рамките на лимита за дълга, който е в държавния бюджет, т.е. до 1 млрд. лв.”, заяви Чобанов.

При Симеон Дянков като финансов министър също са вземани такива заеми, миналата година е теглен и по-голям заем. Проблемът е какво е заварил и какво е оставил - един намален фискален резерв от 4 млрд. лв. и увеличен дълг от 4 млрд. лв., т.е. между 7 и 8 млрд. лв. е разликата между завареното и оставеното, но с минус, уточни Чобанов.

Ако министър-председателят смята, че първото съществено нещо е да се разплати с бизнеса, за да може да се завърти икономиката, това е една много сериозна мотивация да могат да бъдат взети експресно тези мерки.

"Подобно на екипа на Пламен Орешарски и аз смятам, че са необходими 1 милиард лева заемни средства, които да бъдат авансирани в икономиката, за да може тя да набере скорост", каза пък шефът на БСК Божидар Данев.

Според него това е най-добрият и най-бързият начин, за да може икономиката да се завърти.

В страната съществува феномен - България има относително нисък държавен дълг, който се движи между 16-17,5% от БВП, в зависимост от движението на финансовите потоци, но в замяна на това българският бизнес има 220% задлъжняване към БВП. Такава ножица няма в нито една страна, каза още Данев.