Държавата емитира 1 млрд. лв. нов дълг
Министерството на финансите ще вземе до 1 млрд. лв. нов дълг, за да покрие недостиг на средства в приходната част на бюджета, заяви днес в парламента министърът на финансите Петър Чобанов.
Той направи коментара по повод изявлението на премиера Пламен Орешарски за актуализация на бюджета, след която неминуемо ше има повишение на дефицита. Парите са нужни за разплащане с бизнеса и за рефинансиране на дълга, емитиран от ГЕРБ през февруари - 800 млн. лв.
„Новият дълг ще е колкото да покрие недостигът от приходите и освен това да имаме някакъв ликвиден буфер за началото на следващата година“, така министърът коментира мерките за актуализацията на бюджета за годината.
„Числото, към което се ориентираме засега, е да се поберем в рамките на лимита за дълга, който е в държавния бюджет, т.е. до 1 млрд. лв.”, заяви Чобанов.
При Симеон Дянков като финансов министър също са вземани такива заеми, миналата година е теглен и по-голям заем. Проблемът е какво е заварил и какво е оставил - един намален фискален резерв от 4 млрд. лв. и увеличен дълг от 4 млрд. лв., т.е. между 7 и 8 млрд. лв. е разликата между завареното и оставеното, но с минус, уточни Чобанов.
Ако министър-председателят смята, че първото съществено нещо е да се разплати с бизнеса, за да може да се завърти икономиката, това е една много сериозна мотивация да могат да бъдат взети експресно тези мерки.
"Подобно на екипа на Пламен Орешарски и аз смятам, че са необходими 1 милиард лева заемни средства, които да бъдат авансирани в икономиката, за да може тя да набере скорост", каза пък шефът на БСК Божидар Данев.
Според него това е най-добрият и най-бързият начин, за да може икономиката да се завърти.
В страната съществува феномен - България има относително нисък държавен дълг, който се движи между 16-17,5% от БВП, в зависимост от движението на финансовите потоци, но в замяна на това българският бизнес има 220% задлъжняване към БВП. Такава ножица няма в нито една страна, каза още Данев.