Мнозина очакват 48-годишния банкер като един вид лечител, който може трайно да върне към растеж боксуващата британска икономика чрез здравия си подход и поглед "отвън". Според други наблюдатели обаче икономическото положение е твърде тежко, за да бъдат постигнати бързи успехи дори от някой опитен като Карни.

Бившият централен банкер на Канада няма много време, за да свикне - много скоро му предстои заседание на комитета по парична политика на институцията. Решението на централната банка ще бъде очаквано с голямо напрежение, тъй като ще покаже дали Карни ще следва политиката на предшественика си да поддържа водещата лихва на историческия минимум от 0,5 на сто.

Още по-интересно за наблюдателите е дали "новакът" ще успее да убеди комитета за нов кръг на програмата за изкупуване на активи, т. нар. количествено облекчаване (QE - quantitative easing). Чрез изкупуването на облигации досегашният шеф на Банк ъв Ингланд успя през изминалите години да влее на пазара 375 милиарда британски лири, обаче успехът на програмата е спорен. На раздяла Кинг отново призова за инжектиране на още 25 милиарда британски лири, но не успя да наложи мнението си.

Карни, бивш инвестиционен банкер в Голдман Сакс (Goldman Sachs) и възпитаник на Оксфорд, е определян като желан кандидат от британския министър на финансите Джордж Озбърн. Той ще трябва най-накрая да осигури икономически растеж. Оптимистите оценяват все по-положителните икономически показатели (силен растеж в строителството и бавно увеличаващ се износ) като сигнал, че политиката на Кинг води в правилната посока.