Вносител на проекта е Министерския съвет. Настоящото споразумение показва волята на отделните дружества да използват в тръбопроводната система "Набуко" международните технически и екологични стандарти. То поставя правила за инвестирането в строителството, експлоатацията и използването на капацитета на тръбопроводната система "Набуко", определя и реда за решаване на евентуални спорове.

Преди дни консорциумът, който е поел проекта за газопровод "Набуко", да пренася природен газ от Каспийско море от 2017 г., предложи на консорциума, експлоатиращ газовото находище Шах Дениз в Азербайджан, алтернативен проект - "Набуко-Запад" с дължина 1300 км. За разлика от първоначалния проект "Набуко" с дължина 3900 км, проектът "Набуко-Запад" предвижда газопровод с дължина 1300 км от Каспийско море през българо-турската граница, прекосяващ България, Румъния, Унгария, до Баумгартен в източна Австрия.

Междуправителственото споразумение за оказване на политическа подкрепа, създаване и поддържане на благоприятни правни и регулаторни условия за осъществяване на проекта "Набуко" е подписано на 13 юли 2009 г. от България, Австрия, Унгария, Румъния и Турция. то е ратифицирано през 2010 г. Финансовата стратегия "Набуко" предвижда 30 процента собствен капитал и 70 процента финансиране чрез заеми. По първоначални разчети проектът е оценен на 7,9 млрд. евро.