Това е едно от предложенията на БСК, обявени от изпълнителния председател на БСК Божидар Данев, предаде репортер на БГНЕС.
Предложенията на стопанската камара са за намаляване на дела на сивата икономика, разширяване на националната платежна инфраструктура, ползване на картови плащания, обхват на услугите и банковата система.
Те са адресирани до финансовия министър Симеон Дянков, който от 15 дни не намира време да се срещне с БСК, за да обсъдят предложенията, обясни изпълнителният председател на БСК Божидар Данев.
От БСК предлагат пакета от мерки да бъде включен за обсъждане на Националния съвет за тристранно сътрудничество.
С възможността да се прекрати ползваният кредит без допълнителни такси, при промяна на условията от страна на банката, според Данев ще се разшири и конкуренцията в банковата система, което ще доведе до ограничения в ръста на кредитите. Това е практика в десетки страни и спокойно може да бъде въведено у нас, посочи изпълнителния председател на БСК.
Според него е безумно това, че банката може да сменя по всяко време условията.
Друго предложение на БСК е това, че ако се вдигат лихвите по кредитите, да могат да се вдигат и лихвите по депозитите. От стопанката камара разбират, че икономическата обстановка е динамична, но казват обаче, че това е проста регламентация. В случай, когато банката промени условията при депозитен договор пък, да предлагат на депозанта да има право да прекрати договора без утежнения за него. Освен това, той да получи всички натрупани лихви и ако иска да си внесе депозита в друга банка.
Според БСК, БНБ трябва да направи и публичен регистър за тарифите на банките. 
Голяма част от предложенията засягат улесненията за разплащане с банкови карти (например да не се подписват касови бележки, когато се въвежда ПИН или да има карти със снимка), както и избора на банки, обслужващи бюджета.
Данев припомни, че по предложение на БСК от 2004 г. беше драстично намален от 23 на 4 броят на платежните нареждания, подавани през банковата система за социално осигурителните плащания и подоходния данък, което рязко намали разходите на работодателите за обслужване на тези плащания.
Пак по предложение на камарата от 2007 г. стартира процесът по изграждане на връзка между касовите апарати на търговските дружества със системата на НАП. "Убедени сме, че чрез тази мярка ще се осветлят огромна част от оборотите на търговците, ще се повиши събираемостта на данъци и акцизи и, не на последно място - ще се подобри конкурентната среда, в полза на коректните данъкоплатци", изтъкна Божидар Данев.
През 2011 г. стартира реализацията на друго предложение на БСК - инсталирането на POS-терминали в държавните и общинските администрации, което прави възможно плащането на данъци и такси електронно, а не само по банков път с платежни нареждания.