Поръчки за над 1 млрд. евро без търг
0
51
Подизпълнителите на строителството на АЕЦ "Белене", които ще работят с руската компания "Атомстройекспорт", ще си поделят дейностите без търг и няма да бъдат избирани с процедура по Закона за обществените поръчки. По договор българските компании трябва да извършат строително-монтажни и други дейности за 30% от стойността на договора за изграждане на нова централа. Това означава поръчки за над 1.3 млрд. евро. Законът за обществените поръчки не ни задължава да провеждаме процедура, обясни пресаташето на НЕК Христина Стоянова. Текст от закона допуска дейностите, свързани с природен газ, топлинна и електрическа енергия, да бъдат изключени от процедурата по закона. Цялата отговорност за изпълнението на договора носи "Атомстройекспорт", добави тя.
Неотдавна главният изпълнителен директор на НЕК Любомир Велков обясни, че е одобрен списък от 50 потенциални подизпълнителя. По думите му основни критерии при избора са опитът на кандидатите и референциите, които имат. По тази схема консорциумът "Евромин билд", в която участва "Евробилд", свързана с обвинения в източване на средства по САПАРД Людмил Стойков, е получила без търг ремонта на сгради на площадката в АЕЦ "Белене". Така са определени и останалите подизпълнители на демонтажа на вече изграденото оборудване. Изпълнителят на проекта руската "Атомстройекспорт" потвърди пред "Дневник" участието на консорциума като подизпълнител. Доскоро Стойков беше акционер в "Евробилд", но е продал дела си на Борислав Райчев. Те двамата и другият акционер в "Евробилд" Тенко Янев участват в компанията "Евробетон". Неофициално се твърди, че консорциумът "Евромин билд" е получил поръчка за около 100 млн. лв. От НЕК отказаха да потвърдят стойността на договора. Акционер в консорциума с 30% е "Минстрой холдинг".
Според източници от НЕК след скандалите с еврофондовете консорциумът "Евромин билд" е представил документ, че "Евробилд" вече не участва в него. От ръководството на електрическата компания твърдят, че ако "Евробилд" изпълнява някаква дейност по разрушаването, тя е договорена между консорциума и руската компания.
От друга страна, пет компании - "Минстрой холдинг", "Енергоремонт холдинг", "Монтажи", "Балканстрой", "Енемона", обединени в консорциум, си разпределят разрушителните работи на площадката. Според източници, близки до проекта, "Риск инженеринг", собственост на Богомил Манчев, също участва в разрушаването. "Риск инженеринг" обаче чрез свързаната с Манчев компания Джи Си Ар е подизпълнител на архитект-инженера по проекта "Парсънс".
Това е конфликт на интереси, защото още при започването на проекта "Риск инженеринг" беше в списъка на подизпълнителите, обясниха експерти. От НЕК обаче твърдят, че "Риск инженеринг" не фигурира в списъка за подизпълнители. Богомил Манчев не беше открит за коментар. Създадохме консорциум с "Риск инженеринг", когато участвахме в търг в "Топлофикация Перник", но това беше преди три години, коментира изпълнителният директор на "Енергоремонт холдинг" Теодор Осиковски.
До есента се очаква да бъдат създадени шест обединения за новото строителство. В момента се водят разговори между компаниите за тях, обясниха от НЕК. Руската страна настоява до края на годината да бъдат направени поръчките за производството на оборудването на централата. Срокът за производството им е 34 месеца.
Финансовата част на офертите на RWE и "Електрабел" за придобиването на 49% от проектната компания за "Белене" не са се харесали на Министерството на икономиката и енергетиката, съобщи източник, близък до преговорите. Преди две седмици министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров заяви, че това не са оферти, а само предложения и не удовлетворяват интересите на държавата. Според източника двата кандидата са поискали да бъде променен законът за мирно използване на атомната енергия така, че вноските, които те ще правят от производството на електроенергия в ядрените фондове, да бъде посочено, че ще бъдат използвани само за мероприятия за втората атомна централа. Кандидатите са поискали да бъде изяснен въпросът за продажбата на електроенергия от новата централа. В тръжните условия се предлагаше дългосрочен договор с НЕК.