Осиновеният от Електрохолд лешояд се адаптира успешно към живота в дивата природа
Служителите на компанията избраха с огромно мнозинство името на лешояда да е Електра
От години групата на Електрохолд полага сериозни усилия за опазване на прелетните птици, които са включени в Червената книга на България като защитени видове, а съвсем скоро компанията осинови и египетски лешояд в рамките на инициативата на Българското дружество за защита на птиците "Стани закрилник на египетски лешояд". Лешоядът беше адаптиран в специална волиера в Източни Родопи, преди да бъде пуснат в дивата природа на 10 юни. Служителите на Електрохолд избраха с огромно мнозинство той да бъде кръстен Електра. Име, което идва от гръцката митология и се асоциира със светлина и блясък. То беше определено чрез гласуване, в което Електра се съревноваваше с предложения като Ерма, Клеопатра, Ехбет и Ая.
Електра се адаптира чудесно към живота в дивата природа. Тя редовно се храни на площадката за подхранване, където бе освободена, но освен това вече успешно намира храна и в планината. През последните дни все по-смело изучава района на Източните Родопи, като се отдалечава на 30-40 км от мястото на освобождаване. След това обаче винаги се връща на позната територия.
"Това е много важен етап от адаптацията, защото птицата опознава района, научава местата за хранене, скалните образувания и къде гнездят дивите двойки египетски лешояди. Този период на изследване на територията ѝ помага да усъвършенства летателните си умения", каза Волен Аркумарев, част от екипа експерти на БДЗП, които наблюдават осиновения от Електрохолд лешояд. Благодарение на поставения на гърба му предавател специалистите опознават живота и навиците на този рядък за страната и за Европа вид. Карта на маршрута на Електра е достъпен на: http://lifeneophron.eu/#transmitters-147
Нещо повече за египетския лешояд
Египетският лешояд е най-дребният и единственият мигриращ от четирите вида лешояди, срещащи се в Европа. Той е световно застрашен вид и е една от най-бързо изчезващите птици на планетата. Балканският полуостров приютява по-малко от 60 двойки. Видът се слави със своята интелигентност. Това е една от малкото птици, които използват сечива. През септември младите и възрастните птици напускат гнездовите си територии и поемат по дългия път към местата за зимуване в Африка.
Полетът на осиновения от Електрохолд лешояд може да бъде проследен благодарение на поставения на птицата предавател. Това ще осигури ценна информация за маршрута, поведението и предпочитаните от лешояда места за хранене и почивка.
С грижа за птиците
Осиновяването на египетския лешояд е част от дългосрочната политика на групата Електрохолд за грижа за околната среда и опазване на биологичното разнообразие. За цялостната си екологична политика ЕРМ Запад, част от Електрохолд, беше класирана на първо място в конкурса на b2b Media "Най-зелените компании в България 2024" в категория "Енергетика и воден сектор". . От 2017 г. ЕРМ Запад продължава дейностите за опазване на птиците и биоразнообразието чрез два европейски проекта, които се изпълняват съвместно с БДЗП по програма LIFE на Европейския съюз. Като част от дейностите по тях от ЕРМ Запад са обезопасили над 1400 гнезда чрез повдигането им на специални платформи. На 5400 стълба са монтирани птицезащитни елементи, които позволяват на птиците да кацат безопасно за почивка или наблюдение.
НАЙ
Ще останем ли без бензин - спешно променят закон заради биодобавката
Обяснението на КЕВР: Енергийната криза в Украйна наложи поскъпването на тока
CNN: Тръмп обмисля да обяви национално икономическо извънредно положение
Защо Гренландия: отдалечена, но богата на ресурси, с ключова позиция в затоплящия се свят
Обяснението на КЕВР: Енергийната криза в Украйна наложи поскъпването на тока
Ще останем ли без бензин - спешно променят закон заради биодобавката
CNN: Тръмп обмисля да обяви национално икономическо извънредно положение
Държавата дава по 30 лв. на домакинство за спрян повече от 24 часа ток по празниците