Главболгарстрой и САЩ в съвместни разговори за ядрена енергетика, електрификация на пристанища и партньорства с американски компании
Строителният холдинг проведе серия от разговори в Америка за задълбочаване технологични сътрудничества в различни области
Ядрена енергия беше основен обект на дискусия между представители на "Главболгарстрой" с ръководството на Ядрения енергиен институт на САЩ. Тя беше разгледана като надежден източник за намаляване зависимостта в региона на Югоизточна Европа от внос на изкопаеми горива, която в допълнение допринася и за ефективното намаляване на въглеродните емисии и позволява на електроенергийните системи да гарантират по-голям дял слънчева и вятърна енергия.
Българският строителен холдинг представи приоритетите си по отношение на проекти в сферата на атомната енергетиката. От една страна, компанията заяви активното ангажиране с проекта за изграждането на 7-и и 8-и блок на АЕЦ "Козлодуй" по технологията AP1000 на американската компания Westinghouse, но и от друга - изграждането на малки модулни реактори (SMR) на територията на страната.
Изпълнителният директор на американския ядрен институт Карол Бериган отбеляза значението на подобен тип проекти и акцентира върху сътрудничеството и колко важни са обменът на опит и експертизата. Именно последното е сред приоритетите на енергийния институт, обединяващ над 350 организации и компании. Той е водещата американска политическа и технологична организация, която покрива всички аспекти на търговската ядрена индустрия.
Ядреният енергиен институт стимулира растежа на световната ядрена индустрия, като обединява нейните усилия, правителствените агенции, клиентите, неправителствените организации и широк кръг заинтересовани страни. Той предоставя платформа за споделяне на експертни становища, лидерски позиции и технологични развития, като по този начин улеснява работата в мрежа и споделянето на знания, които колективно оформят пейзажа на ядрената енергетика.
В рамките на състоялите се във Вашингтон срещи, "Главболгарстрой" проведе и серия от разговори с енергийния гигант Shell. Компанията работи с редица доставчици в глобален план за проучване на устойчиви решения за електрификация на пристанища и морски съдове. Тези решения целят да намалят емисиите, да подобрят енергийната ефективност и да подкрепят по-широкия преход към декарбонизация. В тази връзка, преди няколко месеца енергийният лидер подписа с Пристанищната администрация на Хамбург (HPA) Меморандум за стратегическо партньорство, чиято основна цел бе именно проучване на възможностите за декарбонизиране на пристанищата чрез електрифициране на корабите и разработване на мрежи за зареждане. "Главболгарстрой" към момента изпълнява проекти на две от ключовите пристанища в България - Бургас и Варна.
От ляво надясно: Марк Вашко, Ръководител на Представителството на ГБС в САЩ; Калин Пешов, Председател на УС, Главболгарстрой Холдинг АД; Питър Вайхлайн, Главен изпълнителен директор, Асоциация на бившите членове на Конгреса на САЩ; Пламена Ненкова, Зам. и
Източник: Иван МиладиновСътрудничество с по-широк кръг заинтересовани страни и партньорски компании по изпълнението на големи инфраструктурни проекти в сферата на пътното строителство, жп, енергийна и водна инфраструктура, беше сред основните дискутирани теми между "Главболгарстрой" и Американската асоциация на строителите - основната щатска организация в строителния сектор. Тя включва 27 000 фирми членки и фокусира дейността си върху подобряване качеството на строителството, като защитава обществения интерес. Сред основните области, приоритет на организацията са: развитие на инфраструктура, енергетика и околна среда, образование и изследвания, иновации и технологии, развитие на работната ръка, здраве и безопасност, управление на риска и др.
В разговорите взеха участие Калин Пешов, председател на Управителния съвет на ГБС, Пламена Ненкова, заместник изпълнителен директор, Марк Вашко, ръководител на представителството на компанията в САЩ, Сара Галегос, директор "Строителство", Джон Чеймбърс, директор "Комунална инфраструктура" и Джордан Хауърд, "Индустриално строителство". Те обсъдиха присъединяването на българската компания (посредством американското ѝ дъщерно дружество) към структурите на организацията.
НАЙ
БНБ се обяви против облагането на свръхпечалбите на банките с 10%
Бизнесът търси строители и шивачи, предлагат им ресторантьори и икономисти
България и инфлацията: Готова ли е страната за еврозоната?
Трайната безработица намалява, но продължава да доминира в Северозапада и пограничните райони
БНБ се обяви против облагането на свръхпечалбите на банките с 10%
България и инфлацията: Готова ли е страната за еврозоната?
Бизнесът търси строители и шивачи, предлагат им ресторантьори и икономисти
Трайната безработица намалява, но продължава да доминира в Северозапада и пограничните райони