Златна мания: Може ли цената да достигне $3000?
Цената на златото достигна рекорден връх от $2954.69 за унция на 20 февруари 2025 г., отбелязвайки дванадесетото си историческо поскъпване през годината
Цената на златото достигна рекорден връх от $2954.69 за унция на 20 февруари, отбелязвайки дванадесетото си историческо поскъпване през годината. Ускореното движение нагоре е резултат от комбинация от геополитически и макроикономически фактори, които тласкат инвеститорите към златото като сигурно убежище. Нарастващото търсене засяга не само физическото злато, но и инвестиционни инструменти като миннодобивни компании и борсово търгувани фондове (ETFs).
Геополитическа и икономическа нестабилност
Основен двигател на "златната мания" е глобалната несигурност. Конфликтът в Украйна остава значим фактор, стимулиращ търсенето на злато като безопасен актив. Военните действия, започнали през 2022 г., създават нестабилност, която се засилва от политическите изявления на президента Тръмп. Развитието на международните отношения и рисковете от ескалация продължават да подхранват търсенето.
В икономически план инфлационните страхове допълнително насърчават инвеститорите да търсят активи, които запазват покупателната си способност. Фискалните политики на Тръмп, включително митнически тарифи и увеличени държавни разходи, се възприемат като потенциално инфлационни, което допълнително тласка инвеститорите към златото. В допълнение, нарастването на американския държавен дълг с $13 трилиона от началото на пандемията и спадът на долара с около 25% от 2020 г. също играят ключова роля.
Централните банки увеличават златните си резерви
Глобалните централни банки са в активен режим на изкупуване на злато, което осигурява стабилна подкрепа за цените. Тенденцията започна през 2009 г., но се ускори значително след 2022 г. Китай и Индия са сред най-големите купувачи - китайските златни резерви достигнаха $73.5 милиарда през януари 2025 г., а индийските - рекордните $70.9 милиарда през февруари 2025 г. Това масирано изкупуване е част от стратегия за диверсификация на резервите и защита срещу икономически и геополитически рискове.
Стрес на пазара: Дефицит на физическо злато
Ръстът в цените на златото е съпроводен с необичайни пазарни дисбаланси, които сигнализират за засилено търсене и потенциални проблеми с предлагането. Един от индикаторите за напрежение е премията между цените на фючърсните контракти за злато на COMEX (Ню Йорк) и спот цената в Лондон, която достигна до $40 преди инаугурацията на Тръмп. Към 20 февруари 2025 г. тази разлика е $15, което отразява по-голямото търсене на злато в САЩ.
Допълнително доказателство за дефицита на злато е рекордният износ на физическо злато от Швейцария към САЩ, достигнал 192,933 кг през януари 2025 г. Това е най-високото ниво от поне 13 години насам и доведе до ръст от 116% на запасите от злато в COMEX-одобрени складове. В същото време в Лондон, на основния глобален търговски център за физическо злато, се наблюдава рязко покачване на лихвените проценти за заемане на злато - явление, което често сигнализира за ограничено предлагане.
Ръстът в цената на златото се задвижва от комбинация от геополитически напрежения, икономически несигурности и стратегически покупки от централни банки. Макар някои анализатори да прогнозират достигане на $3,000 за унция, инвеститорите трябва да са наясно с волатилността на пазара и възможните корекции. Въпреки че дългосрочните фактори остават благоприятни, златото традиционно преминава през периоди на резки колебания, което изисква внимателна стратегия за управление на риска.