Цената на петрола се стабилизира след седмичния спад от 7%
Това отбеляза най-големия седмичен спад на договорите от 2 септември насам заради забавянето на икономическия растеж в Китай и намаляването на рисковите премии заради напрежението в Близкия изток
Цените на петрола се стабилизира в понеделник, след спад от над 7% миналата седмица заради притеснения за търсенето в Китай, най-големият вносител на петрол в света, и отслабване на опасенията за потенциални прекъсвания на доставките в Близкия изток, предава Ройтерс.
Още по темата
Фючърсите върху сорта Брнет поскъпват с 27 цента, или 0,37%, до 73,33 долара за барел. Фючърсите на американския лек суров петрол West Texas Intermediate поскъпнаха с 31 цента или 0,45% до 69,53 долара за барел.
Сортът Брент се понижи с повече от 7% миналата седмица, докато WTI загуби около 8%. Това отбеляза най-големия седмичен спад на договорите от 2 септември насам заради забавянето на икономическия растеж в Китай и намаляването на рисковите премии заради напрежението в Близкия изток.
Главният изпълнителен директор на Saudi Aramco каза на енергийна конференция в Сингапур в понеделник, че още е "доста оптимистичен" за търсенето на петрол в Китай в засилената политическа подкрепа, насочена към стимулиране на растежа, и поради нарастващото търсене на реактивно гориво и течности към химикали.
Президентът на САЩ Джо Байдън заяви в петък, че има възможност "да се справим с Израел и Иран по начин, който да сложи край на конфликта за известно време". Напрежението обаче се засили през уикенда, след като в неделя Израел съобщи, че се готви да атакува обекти в ливанската столица Бейрут, свързани с финансовите операции на "Хизбула".
В понеделник Китайската централна банка очаквано намали основните лихвени проценти по кредитите като част от по-широкия пакет от стимулиращи мерки за съживяване на икономиката.
Данни от петък показаха, че през третото тримесечие икономиката на Китай е нараснала с най-бавния темп от началото на 2023 г., подхранвайки нарастващите опасения за търсенето на петрол.