За пореден път определени фактори в държавата се опитват да въвлекат търговските вериги на дребно в България в политическите си борби. Не прави чест на водещи представители на политически партии и висши държавни лица да манипулират общественото мнение с абсолютно неверни твърдения. Това се казва в позиция на Сдружението за модерна търговия (СМТ) във връзка с обявения за днес от 4 организации бойкот на супермаркети и магазини за хранителни стоки. Мотивът за обявения саботаж на покупките са растящите цени.

 

"Защо един и същи продукт в една и съща търговска верига има по-високи цени у нас, отколкото в същата търговска верига в Германия, Австрия, например. Затова обявяваме общонароден бойкот на всички тези хранителни магазини в България, да последваме примера на хърватите, който доведе до сваляне цените на много хранителни стоки", аргументират позицията си за бойкот Федерацията на потребителите в България, сдружение "За достъпна и качествена храна", "Обединени пенсионерски съюзи" и "Системата ни убива". Акцията подкрепи и бившият омбудсман Мая Манолова. Инициаторите изразиха по време на пресконференция на 10 февруари абсолютната си увереност, че подобен бойкот ще има ефект.

"БСП - Обединена левица" внесе законопроект за определяне на максимална надценка на основните храни. Подобен законопроект внесе и "ДПС - Ново начало". Двете политически сили изразиха притеснението си, че стотици хиляди граждани не могат да си позволят най-основните хранителни продукти заради високата инфлация.

В отговор СМТ, в което влизат повечето търговски вериги, отбелязва, че ръстът на цените и на инфлацията у нас е на най-ниското си ниво от три години насам. Търговците отхвърлят като неверни твърденията за баснословни печалби в продажбите на дребно, "каквито нито независими външни одитори, нито държавните органи са установили досега".

Едва ли е случайно, коментира СМТ, че "всичко това се случва в момент, в който държавата ни е на прага да покрие инфлационния критерий за еврозоната, правят се опити да бъде подготвен реалистичен държавен бюджет с минимален дефицит, което ще бъде своеобразен тест за правителството, и се подготвят избори на членове на редица регулаторни органи".

А призивите за бойкот от последните седмици СМТ заяви, че тълкува като "призиви за бойкот на честния, прозрачен и отговорен бизнес - значителен инвеститор, изряден данъкоплатец и топ работодател".

Наред с това, в позицията се изтъква, че пазарното поведение на големите търговски вериги напълно съответства на разпоредбите на Закона за защита на конкуренцията "по отношение на забранени споразумение, решения и съгласувани практики, потвърдено и с Решение на КЗК от 23 януари 2025 г.

Членовете на СМТ са категорични, че ще продължат да предоставят стоки и услуги на конкурентни цени.

Открояват желанието за уронване на престижа не само на определени пазарни участници, но и на някои държавни институции - "най-крещящият пример е натискът върху екипа на НСИ, е особено вредно и опасно".

На 10 февруари "Възраждане" проведе митинг пред сградата на НСИ, като твърди, че данните за инфлацията се изкривяват, за да се ускори приемането на България в еврозоната. Според партията, реалното поскъпване на стоките и услугите е значително по-високо от официално обявените проценти.

В заключение СМТ подчертава, че "модерната търговия допринася за над 8% от БВП на страната и създава работни места в редица сфери - от земеделието и производството, през логистиката и транспорта до охранителната дейност, рекламата и маркетинга".

"...Браншът е ключов фактор за възстановяването на икономиката на ЕС и в развитието му през следващите години, като според прогнозите в България ще бъдат инвестирани 1,3 милиарда евро в три основни направления - дигитализация, устойчиво развитие и умения."