Щатският долар удържа натиска на мечите настроения
Доларовият индекс DXY, който измерва съотношението на зелените пари спрямо шест конкурента (евро, швейцарски франк, японска йена, канадски долар, британски паунд и шведска крона), нарасна с 0.03%
Американският доларът се повиши спрямо повечето основни валути, но отслабна съществено спрямо йената и е на минимална загуба към офшорния китайски юан. Американската валута притисна стоковите пари, тъй като суровините - желязна руда и основни метали, поевтиняха и в сряда, с изключение на петрола. По конкретно металите достигнаха тримесечни дъна поради мрачната перспектива за китайското търсене. Натиск върху основните суровини оказа и нежеланието за риск на фондовите пазари след някои разочароващи междинни корпоративни отчети в САЩ.
Щатската валута се приближава до двуседмични върхове, тъй като инвеститорите очакват с нетърпение най-новите данни за производството и услугите в САЩ, за да оценят здравето на икономиката. Предварителни данни за ръста на БВП за второто тримесечие и доклада за ценовия индекс на PCE за юни, предпочитан от Федералния резерв на САЩ (Фед-централната банка на страната), също ще бъдат публикувани по-късно тази седмица. Очакванията на пазарните участници е Фед да започне да намалява лихвените проценти през септември на фона на охлаждащата инфлация, като се залага на още две намаления преди края на годината.
Доларът намери подкрепа и от така наречената търговия с Тръмп, тъй като се очаква при евентуално второ негово президентство основните политики, вкл. и паричните, да бъдат инфлационни. Бившият президент продължава да води в надпреварата преди изборите през ноември, въпреки че вицепрезидентът Камала Харис започна да набира позиции, след като започна кампанията си в Милуоки, Уисконсин.
Тенденцията на прекомерен оптимизъм към долара, наблюдавана тази година, е близо до обрат, прогнозират от американската консултантска компания Ned Davis Research. Според нейния главен инвестиционен стратег Тим Хейс, е дошло времето други водещи валути да заемат централно място. Най-малкото те трябва да показват по-добра динамика от долара, смята експертът.
Мечите настроения (за понижения) нарастват около щатската валута, казва Хейс пред Ройтерс. Това се случва на фона на укрепването на златото, облагодетелствано от очакванията за намаляване на лихвените проценти от страна на Федералния резерв и падащата доходност на облигациите.
Доларовият индекс DXY, който измерва съотношението на щатската валута спрямо шест конкурента (евро, швейцарски франк, японска йена, канадски долар, британски паунд и шведска крона), нарасна с 0.03% и доближава 105 пункта, след като се повиши и във вторник, а откри седмицата със спад. В същото време по-широкият WSJ Dollar Index, в който са включени 16 валути, съща се повиши, но по-малко, с 0.02 на сто*.
Еврото спадна с 0.06% до 1.0844 долара, следвайки низходящия си тренд от вторник, когато слезе на двуседмично дъно. Европейската централна банка (ЕЦБ) определи вчера следобед референтен курс на еврото от 1.0860 долара.
Британският паунд също е на загуба, дори малко по-голяма, отколкото на еврото, като се понижи с 0.14% до 1.2883 долара.
Търговците смятат, че двете европейски валути също са под натиск на стоковите пазари, но се очакват и данните за индекса на мениджърите по покупките. Статистическите цифри ще тестват залозите за графика на намаляване на лихвите през следващите месеци от ЕЦБ и Банката на Англия.
Рискът от повишаване на лихвените проценти в Япония и неотдавнашните предполагаема валутна интервенция карат спекулантите да бързат да затворят късите си позиции, финансирани в йени. Банката на Япония преразглежда политиката следващия вторник и сряда.
Долар/йена падна с близо 1% във вторник и се понижи с още 0,6% в сряда до най-ниското си ниво от средата на май при 155.36 йени за долар. Йената е най-добре представящата се валута на Г-10 спрямо долара през юли досега.
Движенията при другата основна валута бяха по-големи, като еврото спадна с 1.3% спрямо йената за една нощ и с още 0.6% до 10-седмично дъно от 167.48 йени в сряда.
"Очакванията, че Японската централна банка може да повиши допълнително лихвите по време на предстоящите срещи, се повишиха, а пазарите отчитат две повишения до декември. Смятаме, че съживяването на подценената йена трябва да продължи", каза валутният стратег на Corpay Питър Драгичевич пред Ройтерс.
Щатският долар спадна с 0.09% до 7.2836 офшорни юана (китайската валута,която се търгува извън континентален Китай).
Както вече посочих стоковите валути са под силен натиск от стабилния долар, но и от поскъпването на суровините и някои основни метали. Австралийският и новозеландският долари, които са зависими и от търговията на двете страни с Китай, спаднаха съответно с 0.25% до 0.6595 щатски долара за един "австралиец" и с 0.42% до 0.5927 американски долара за едно "киви". Данните за инфлацията през второто тримесечие в Австралия, които ще бъдат обявени следващата седмица, ще бъдат от решаващо значение за ценообразуването при риск от ново повишаване на лихвените проценти, предупреждават анализатори.
Другите две стокови валути, които са силно зависими от котировките на петрола, канадският долар и норвежката крона спаднаха съответно с 0.07% до1.3796 канадски долара за един американски и с 0.11% до 11.0318 крони за един щатски долар. Фючърсите на американския петрол (WTI) с доставка до 20 август поскъпнаха с 0.52% до 77.36 долара за барел, а на търгувания предимно в Европа Brent с доставка да 31 юли нараснаха с 0.51% до 81.42 долара за барел.
Фючърсите, особено на WTI, се покачиха в сряда, след като се понижиха в продължение на четири последователни сесии, водени от по-голямото от очакваното намаляване на запасите от суров петрол в САЩ. Данните показаха спад от 3.9 милиона барела миналата седмица, отбелязвайки четвъртата поредна седмица на понижение. Освен това, рискът от краткосрочни прекъсвания на доставките оказа известна подкрепа за цените на петрола, тъй като горските пожари в Канада все още застрашават повече от 10% от производството на петрол в региона.
*Валутните курсове и котировките на петрола са актуални към 10:00 часа българско време, източници Ройтерс и TradingEconomics.