Правителството на САЩ предложи да бъдат забранени вносът или продажбата на т. нар. свързани* и автономни автомобили, съдържащи китайски или руски компоненти, предаде в. "Вашингтон пост", цитиран от БТА.

Мярката е насочена към хардуер или софтуер, свързващи автомобила с външни компютри чрез безжичен интернет, блутут или други технологии, включително за автономно управление.

Новата мярка е част от по-строгия подход на администрацията на президента Джо Байдън към Китай. В средата на септември САЩ обявиха, че от 27 септември електрическите автомобили, внасяни от Китай, ще бъдат облагани с данък от 100 процента. Тя също така дава сигнал за тревога относно опасността модерните превозни средства да бъдат изпозлвани като инструмент за шпионаж или за създаване на хаос по време на конфликти.

В началото на месеца стана известно, че САЩ планират да запазят митата за редица стоки, внесени от Китай и въведени още от администрацията на Доналд Тръмп, и да увеличат тарифите за други. Промените варират от 100% върху вноса на китайски електрически превозни средства, през 50% за полупроводници и компоненти за соларни системи, до 25% при импорта на литиево-йонни батерии, стомана, алуминий, минерали от критично значение за новите индустрии и технологии, както и на други продукти.

Пекин на свой ред настоя САЩ "незабавно" да отменят всички митнически тарифи при вноса на китайски стоки.

*Свързаните автомобили са автомобили, които са оборудвани с капацитет да взаимодействат с някоя от изброените точки за контакт. Обикновено контактът се осъществява чрез интернет връзка или чрез безжична локална мрежа. Тези типове връзки се означават като:

  • V2I - Vehicle to Infrastructure (автомобил към инфраструктура)
  • V2V - Vehicle to Vehicle (автомобил към автомобил)
  • V2C - Vehicle to Cloud (автомобил към облак)
  • V2P - Vehicle to Pedestrian (автомобил към пешеходец)
  • V2X - Vehicle to Everything (автомобил към всичко)