МВФ: Трябва да има минимална тарифа за парникови емисии
Цената на въглеродните емисии по договора за декември тази година стигна рекордните 47.28 евро за тон
МВФ предлага минимална тарифа за емисиите на въглероден диоксид за големи производители. Това заяви управляващият директор на фонда Кристалина Георгиева в рамките на виртуалната среща за климата на върха, организирана от президента на САЩ.
"Нашият анализ ... показва, че постепенно нарастващите цени на въглерода, заедно с инвестициите в зелена инфраструктура, могат да увеличат глобалния БВП с над 0,7% годишно през следващите 15 години и да създадат милиони нови работни места", каза Георгиева. Според нея много компании вече калкулират стойността на вредните емисии в цените на стоките и услугите си. Разработени са над 60 тарифни схеми.
Георгиева препоръча цената да се повиши до 75 долара за тон до 2030 г., за да се намалят емисиите в съответствие с целите на Парижкото споразумение.
Според последни данни, цената на въглеродните емисии (СО2) по договора за декември тази година стигна рекордните 47.28 евро за тон, увеличавайки се с 2.98% спрямо предходната трета седмица на април. Тогава цената на СО2 емисиите се задържа на ниво от около 44 евро за тон, като на 12 април бе отчетена най-висока стойност от 44.46 евро за тон за последните девет месеца, а на 13 април 43.77 евро - минимална.
В същото време цената на газа на газовия хъб TTF на ICE също расте - с 2.13% до 21.56 евро за MWh. Това на практика е четвърта поредна седмица със запазваща се възходяща тенденция. В петък, 16 април постигнатата цена бе на ниво от 20.54 евро/MWh, което представлява повишение с 8.4% спрямо предходния петък - 9 април, когато беше постигнат рекорд за последните две години.