Малинов заяви на Сиярто, че доставчикът трябва да си плати за транзита на газ към Унгария
Будапеща е заинтересована да се включи в решаването на проблема, породен от санкциите против "Газпромбанк"
Възможностите за разширяване на двустранното сътрудничество за запазване на енергийната сигурност в региона обсъдиха в София българският министър на енергетиката Владимир Малинов и министърът на външните работи и търговията на Унгария Петер Сиярто, съобщи Министерството на енергетиката.
По време на разговора министър Малинов акцентира върху ключовата роля на България за диверсификацията и сигурността на енергийните доставки. В този аспект ролята на страната ни ще става все по-важна за осъществяването на Вертикалния газов коридор - стратегическа инициатива за повишаване сигурността на газовите доставки за държавите от региона.
Владимир Малинов информира Петер Сиярто, че българският държавен оператор "Булгартрансгаз" ЕАД изпълнява договорните си отношения в срок и с необходимото качество. Енергийният министър бе категоричен, че след наложените санкции на "Газпромбанк", компанията, която е резервирала капацитет за пренос през българска територия, следва да намери начин да заплаща, за да продължи да й се предоставя услугата. По време на разговора бе обсъден вариант, който включва унгарската страна като част от решението.
Транспортът на руски природен газ през България захранва Сърбия и Унгария.
На 5 декември руският президент Владимир Путин освободи чуждестранните купувачи от задължението да извършват плащания за руски природен газ по сметка в "Газпромбанк". В президентския указ се споменава само "упълномощена банка".
Петер Сиярто изрази отново подкрепата на Унгария за присъединяването на България към междуправителственото споразумение по проекта за Зелен коридор и увери домакина си, че страната ни ще бъде включена в него. Двамата се обединиха около това, че в рамките на предпроектното проучване следва да се разработят два варианта на трасе за пренос на зелена енергия от Каспийския регион през България.
Проектът "Коридор за зелена енергия" предвижда подводен кабел за пренос на енергия от възобновяеми източници между Азербайджан, Грузия, Румъния и Черно море, а след това към Унгария и останалата част от Европа. България изяви интерес да се включи в инициативата.
Двамата министри обсъдиха и теми от двустранен интерес, свързани със запазването и развитието на ядрените мощности в двете държави. Те бяха единодушни, че атомните централи имат бъдеще като базови мощности, които да произвеждат електрическа енергия на достъпни цени. Петер Сиярто представи напредъка в изграждането на нови ядрени енергийни съоръжения в Унгария. Министър Малинов от своя страна представи плановете на България да развива ядрената си енергетика устойчиво с два нови блока в АЕЦ "Козлодуй".