България може да спре транзита на руски газ за Сърбия
Ако иска да продължи да ѝ се предоставя услугата, компанията доставчик трябва да уреди плащанията към "Булгартрансгаз", които досега са минавали през санкционираната от САЩ "Газпромбанк", каза енергийният министър Владимир Малинов
"Булгартрансгаз" очаква "Газпром" да посочи как ще извършва плащанията си за транзита на руски газ от Турция през България до Сърбия, които досега ставаха през "Газпромбанк". Това каза пред журналисти служебният министър на енергетиката Владимир Малинов, цитиран от БТА.
Газови потоци
- "Булгаргаз" заведе арбитражен иск срещу "Газпром" за над 400 млн. евро
- Словакия увеличи доставките от "Газпром", а Австрия - от Словакия
- Половинвековната връзка на Австрия с "Газпром" приключи с конфискация на газ
- САЩ наложиха санкции на "Газпромбанк"
- "Цената на газа ще се формира в Истанбул": Боташ и Газпром пускат газовия хъб през 2025 г.
На 20 ноември Вашингтон обяви, че налага санкции на третата по големина банка в Русия - останала досега извън санкционните списъци (малко са такива, сред тях и руското поделение на "Райфайзенбанк"), което "ще направи по-трудно за Кремъл да избегне санкциите на САЩ и да финансира и оборудва своята армия". Наказателната мярка на практика прекратява достъпа на "Газпромбанк" и нейните шест чуждестранни поделения, до банковата система на САЩ и замразява активите ѝ в САЩ.
"Булгартрансгаз" изпълнява договорите в срок и с необходимото качество. Оттук нататък компанията, която е резервирала капацитет и е извършвала плащанията през "Газпромбанк", трябва да намери решение, ако иска да продължи да ѝ се предоставя услугата, каза Малинов.
Има още време, отбеляза служебният енергиен министър, като добави, че към настоящия момент всички дължими плащания са извършени. Санкционният режим, въведен от САЩ предвижда едномесечен преходен период - до 20 декември. Така че за декември услугите са защитими. Оттук нататък очакваме предложението на "Газпром", изтъкна Владимир Малинов.
Транспортът на руски природен газ през България захранва освен Сърбия и Унгария.
На 5 декември руският президент Владимир Путин освободи чуждестранните купувачи от задължението да извършват плащания за руски природен газ по сметка в "Газпромбанк". В президентския указ се споменава само "упълномощена банка".
В първия ден на този месец турският енергиен министър Алпарслан Байрактар заяви, цитиран от турски медии, че преговорите на Турция с Русия за сключване на споразумение за газов търговски хъб са в ход и той може да заработи през 2025 г. Но заради санкциите срещу "Газпромбанк" ние можем да усетим последиците, коментира Байрактар. "Няма да можем да плащаме, а ако не можем да плащаме, няма да можем да купуваме газ."