Футболистът Кристиано Роналдо е изправен пред колективен иск в САЩ заради популяризирането на Binance, най-голямата борса за криптовалута в света, съобщи Би Би Си (BBC).

Ищците твърдят, че неговата подкрепа ги е накарало да направят губещи инвестиции. Те претендират за обезщетение за причинени щети в размер на над $1 милиард.

През ноември 2022 г. Binance обяви първата си колекция "CR7" от незаменими токени (non-fungible token - NFT) в партньорство с Роналдо, която според футболиста ще възнагради феновете "за всичките години на подкрепа".

При старта на продажбите през ноември 2022 г. най-евтиният NFT от колекцията беше на цена от $77 - но една година по-късно падна до около $1.

NFT са виртуални активи, които могат да се купуват и продават, но които нямат собствена форма в реалния свят - с други думи, те съществуват само цифрово. Обикновено се използват за отбелязване на собственост върху нещо, като например снимка или видео онлайн.

Както четем на интернет страницата на Binance, от друга страна добър пример за илюстриране на заменяемостта биха били валутите - където потребител може лесно да обмени банкнота от 5 долара за друга банкнота от 5 долара поради хомогенността. Тези артикули са заменяеми, защото се определят от тяхната стойност, а не от тяхната уникалност.

NFT-ата пък не са взаимозаменяеми един с друг. Всеки NFT има отличителен и уникален идентификатор, който го прави различен от останалите. Това функционира като доказателство за автентичност и собственост в цифровата сфера.

"CR7" се отнася до инициалите и номера на фланелката на Роналдо и се използва като марка в редица продукти, от обувки до аромати, които са му помогнали да стане един от най-богатите спортисти.

Във видеоклип в социалните медии, обявяващ партньорството, Роналдо каза на бъдещите инвеститори "ще променим играта NFT и ще изведем футбола на следващото ниво".

Ищците твърдят, че популяризирането на Binance от Роналдо е довело до "500% увеличение на търсенията" на крипто борсата, която е регистрирана на Каймановите острови. Това е накарало хората да използват фирмата, за да инвестират в това, което те наричат "нерегистрирани ценни книжа" - като например криптовалутата BNB на Binance (Binance coin).

Според Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (Securities and Exchanges Commission - SEC) тези активи могат да се считат за ценни книжа - и затова знаменитостите, които ги подкрепят, трябва да спазват законодателството на САЩ.

Председателят на Комисията Гари Генслър по-рано каза, че знаменитостите трябва "да разкрият на обществеността от кого и колко пари получават, за да насърчават инвестициите в ценни книжа".

"Когато знаменитости подкрепят инвестиционни възможности, включително ценни книжа криптоактиви, инвеститорите трябва да внимават, да проучат дали инвестициите са подходящи за тях и трябва да знаят защо знаменитостите дават тази подкрепа", каза той.

Ищците твърдят, че Роналдо е трябвало да разкрие колко му е било платено, но не го е направил.

Найджъл Грийн, шеф на консултантската фирма DeVere Group, каза, че проблемите всъщност са по-големи от само един футболист. "Изключително важно е да се признае, че обвиняването само на Роналдо опростява прекалено сложен въпрос", каза той. "Вместо това, вниманието трябва да бъде насочено и към глобалните регулатори, които се забавиха в установяването на ясни насоки за този развиващ се финансов пейзаж."

Роналдо и Binance изглежда имат планове да работят отново заедно в бъдеще, като скорошна публикация в социалните медии от футболиста казва, че "готвят нещо". Нито един от двамата не е отговорил на исканията на BBC за коментар.