Кирил Вътев: Да се извърши спешно проверка назад по веригата - от рафта до фермата
Бившият министър смята, че са необходими промени Закона за защита на конкуренцията и три нови закона
Бившият министър на земеделието и храните Кирил Вътев каза по БНР, че една от мерките за намаляване на цените на хранителните продукти е извършването спешно на проверка по цялата верига - от рафта до фермата.
"Не става дума за борба с търговските вериги, а за правилата, които не допускат злоупотреба със значителна пазарна сила", отбеляза Вътев и даде пример. "Как една фирма, която е на пазара и прави 20 млн. лева годишен оборот, преговаря с клиент, който има 2 млрд. лева годишен оборот. Единият е жалък, а другият - велик. Необходими са правила за недопускане на злоупотреба със значителна пазарна сила и това не става с таван на цени и на надценки. Ако остане правото на по-силния да определя правилата, той ще продължи да ги определя и всичко назад ще бъде смачкано."
Кирил Вътев подчерта, че държавата трябва да въведе правила за доставка по агрохранителната верига, Но и добави, че само правилата няма да свършат работа.
"В никакъв случай определяне на цени, в никакъв случай определяне на надценки, но правилата, за да имаме лоялна конкуренция, трябва да са равни. Трябва да се отговори има ли едни и същи продукти на двама различни доставчици, които са с еднакво качество, но получават различна надценка или различни търговски условия, за да попаднат ва рафта в магазина. За да има конкуренция, трябва да има еднакви условия за всички участници в състезанието. ... В България няма кооперативи, каквито е имало след Освобождението, а през 30-те години на 20 век страната ни е била първа в цяла Европа по БВП на глава от населението благодарение на кооперативи и на законодателство, което е насърчавало местната индустрия и търговия, защото това е част от националната сигурност", коментира Вътев.
За да се стигне до по-добри цени на пазара, са необходими корекция в Закона за защита на конкуренцията и три нови закона, които работят в други страни, които нямат проблемите, които има у нас, посочи Вътев и описа какви според него трябва да са новите законодателни решения.
"Закон за браншовите организации и Аграрната камара, за да имаме работещи браншови организации. ... Вторият е Закон за кооперативите, за да не се допускат паразитни прекупвачи в цялата верига на доставка. ... Третият - Закон за правилата на доставка по агрохранителната верига, за да не се допуска различни условия за конкуренция на различните участници в един и същи ценови сегмент за сродни продукти с еднакво качество. Към тези три чисто нови закона са нужни и някои промени в Закона за защита на конкуренцията, които ясно и точно да дефинират правата на КЗК и нейните задължения по отношение на контрола по агрохранителната верига."
По думите на Кирил Вътев днес почти 100% от семената за засяване за зърнени култури са внос, препаратите за растителна защита и торовете са внос, голяма част от месото, млякото, плодовете и зеленчуците са внос.
"България има потенциал да изхранва 30 милиона население", категоричен е бившият министър на земеделието.