Експерт: Дерогацията за руския петрол дава конкурентно предимство на България
Евгений Кънев представи две ползи за страната ни от възможността да се внася руски петрол по море още година
Дерогацията, която България получи за руския петрол, дава конкурентно предимство на България, макар още да не знаем ще използваме ли тази отстъпка. Това каза Евгений Кънев, доктор по икономика и управляващ съдружник на консултантска компания за сливания и придобивания "Маконис", който беше сред участниците в първия панел на провеждащия се днес банково-финансов форум "Бъдещето на парите" на сп. "Мениджър", предаде БТА.
Ползите от дерогацията, която предвижда постепенно намаляване на дела на използвания руски петрол и важи до октомври 2024 година, могат да се търсят основно в две направления, обясни той.
Първото направление, според Евгений Кънев, е използването на ползите от дерогацията за бюджетни цели и по конкретно по линия на овладяването на бюджетния дефицит. А дефицитът, припомни той, е важен критерий в оценката за степента на готовност на България да се присъедини към еврозоната. Позитивите, по думите му, произтичат от отварящата се в момента ножица между ценовото равнище на внасяния в България руски петрол и цените, на които той се търгува на международните пазари, в условията на наложен ценови таван.
"От тази гледна точка това се очаква да има положителен ефект върху бюджета", смята участникът в дискусията.
Дерогацията за руския петрол ще има и положително въздействие върху цялостното равнище на инфлацията в България, която, по думите му, вече се успокоява с изпреварващи темпове.
"Не се тревожа за петрола и въздействието му върху инфлацията в България", посочи Евгений Кънев. Според него именно постигнатата отстъпка за използване на руски петрол е шанс за България да влезе и в рамките на допустима за членство в еврозоната инфлация.
"Така България има големи шансове да покрие критериите в конвергентния доклад", каза той. По думите му в перспектива петролът би имал ценово по-голямо въздействие върху други европейски икономики, отколкото върху България.