Сигурно е, че Федералният резерв на САЩ ще намали лихвите следващата седмица. Открит остава въпросът около това дали ще продължи с намаление с 25 базисни пункта (б. п.) или с 50 б. п. и това държи инвеститорите с повишено внимание, което има своето отражение върху долара.

Анкетирани от "Ройтерс" анализатори посочиха съобщения от Financial Times, според които решението на Фед за намаляване на лихвите се приема от всички членове на борда, като някои са склонни и на по-големи намаления.

"По-високите данни за молбите за обезщетени при безработица в САЩ, публикувани в четвъртък, и статията на Wall Street Journal за дилемата за размера на намаляване на лихвите на Фед, съживиха залозите за сериозно понижение на срещата през септември", казва валутния анализатор Кристофър Уонг.

Търговците в момента оценяват 45% шанс Фед да намали лихвите с 50 б. п., след стабилно покачване през последните два дни. Пазарите оценяват общо със 116 б. п. намаляване на трите оставащи срещи за настоящата година.

Бившият президент на Федералния резерв на Ню Йорк Бил Дъдли заяви в петък, че има сериозни основания сред членовете на борда за намаление с 50 б. п. Той каза, че лихвите в момента са 150-200 б. п. над т. нар. неутрален лихвен процент за икономиката на САЩ, където политиката не е нито ограничителна, нито адаптивна. "Така че въпросът е: "Защо просто не започнете?"

Освен това, вчера стана ясно, че цените на производителите в САЩ (PPI индекс, т. нар. производствена инфлация) през август нарастват с 1,7% спрямо същия месец на 2023 г., което е минимален темп за 6 месеца. Анализаторите средно прогнозират увеличение от 1,8%.

Европейската централна банка в четвъртък намали лихвените проценти, но нейният президент Кристин Лагард намали очакванията за ново понижение през следващия месец, изпращайки еврото нагоре. Единната валута запази тези печалби и в сутрешната търговия в петък.

Освен Фед, Централните банки на Англия и Япония също провеждат месечните си срещи следващата седмица.

Индексът на ICE DXY, показващ динамиката на долара спрямо шестте основни валути (евро, швейцарски франк, японска йени, канадски долар, британски паунд и шведската корона), за губи 0,9%, а по-широкият WSJ Dollar Index, в който са включени 16 валути, спадна с 0,6%*.

Еврото поскъпна с 0,11% до 1,10863 долара, след като нарасна с 0,57% в четвъртък. ЕЦБ определи вчера следобед референтен курс на еврото от 1,1016 долара.

Променливите очаквания за лихвените проценти доведоха до понижаване на доходността на държавните облигации през азиатската търговия в петък. Доходността на референтните 10-годишни съкровищни ​​облигации на САЩ падна с 3,6 б. п. до 3,644%.

Това изпрати йената до най-високото ѝ ниво от 28 декември от 140,645 йени за долар преди срещата на Централната банка на Япония, на която тя вероятно ще поддържа лихвите стабилни. Очаква се йената да поскъпне с 1% тази седмица.

Членът на борда на Централната японска банка Наоки Тамура заяви в четвъртък, че институцията трябва да повиши лихвите до най-малко 1% веднага след втората половина на следващата фискална година, но добави, че вероятно ще повиши лихвите бавно и на няколко етапа.

Британският паунд нарасна с 0,19% до 1,3150 долара преди срещата на Централната английска банка следващата седмица, където пазарите очакват тя да задържи лихвите след понижение на лихвения процент с 25 б. п. през август.

При слаб долар стоковите валути поскъпват и това неписано правило се потвърждава и в петък. Австралийският и новозеландският долари, които са зависими и от търговията на двете страни с Китай, нарастват съответно с 0,11% до 0,67183 щатски долара за един "австралиец" и с 0,1% до 0,61803 американски долара за едно "киви".

Другите две стокови валути, които са силно зависими от цените на петрола - канадският долар и норвежката крона, поскъпват съответно с 0,07% до 1,35786 канадски долара за един американски и с 0,27% до 10,67850 крони за щатски долар. Фючърсите на американския лек суров петрол (WTI) с доставка до 20 септември поскъпнаха с 0,35% до 69.42 долара за барел, а на сорта Брент с доставка до 30 септември се повишиха с 0,61% до 72,41 долара за барел.

*Валутните курсове и котировките на петрола са актуални към 10:15 часа българско време, източници "Ройтерс" и TradingEconomics.