С нея Багдад се опитва да остави в миналото десетилетия на сътресения, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

Правителството се надява да привлече инвеститори с обещания за значителни печалби, които да надделеят над опасенията им от изпълнената с конфликти история и възхода на групировката "Ислямска държава" напоследък.

Ирак емитира облигации за 1 млрд. д. през януари, но те бяха със 100-процентова гаранция от САЩ, докато новата емисия е самостоятелна.

Според документи на една от банките, извършващи операцията, първоначалните насоки за ценните книжа с падеж 5,5 години са за лихва около 7 процента. Това равнище ще бъде оценено като "привлекателно" за някои фондови мениджъри.

Доходността е съпоставима с тази по облигации на Украйна, друга страна с нововъзникващ пазар, разкъсвана от конфликт.

Очаква се трансакцията да се радва на значително търсене от американски и европейски инвеститори, които се насочват към нововъзникващи пазари в търсене на висока доходност, каквато не могат да получат другаде.

Ирак има нужда от външно финансиране, за да покрие увеличаващия се бюджетен дефицит, равняващ се на около 21,44 млрд. д. за 2017 г. и дължащ се на ниските цени на петрола от 2014 г. и бавния темп на необходимите фискални реформи, според каталога на емисията.