Г-20 не спомена Япония и долара отново е на нивата от 100 йени
0
203
Йената започна новата седмица под натиск и долара отново атакува нивата от 100 йени след срещата на Г-20 на която не беше критикувана реинфлационната политика на Япония, която доведе до значителна обезценка на валутата. Долар/йена нарасна до 99.90 по време на азиатската сесия и е почти на 4-годишния връх от 11 април на 99.95, както и до психологическата бариера от 100, където има разположени множество опции. Техен пробив би задействал покупки на стоп ордери и бързо ще бъдат достигнати нивата от 100.20/100.30.
Данни в петък показаха, че валутните спекуланти са повишили залозите си срещу йената в седмицата завършваща на 16 април, докато в същото време са нараснали позициите им в полза на долара. В комюникето на Г-20 след двудневната среща беше само споменато, че ще бъде обърнато внимание на възможните странични ефекти от продължителните периоди на монетарни стимули без да се посочва Япония, както пазарите се опасяваха. Министърът на финансите на Япония Таро Асо заяви, че радикалната икономическа политика, която въведе неговата страна е довела до по-евтина йена, но това е страничен ефект от стимулиращите мерки, чиято цел е да изкарат икономиката от дефлацията. Мнозина дилъри сега очакват масивната програма за покупки на облигации на Японската централна банка да принуди големите японските инвеститори като застрахователите да прехвърлят средствата си към високодоходните чужди облигации, но според някои това може и да не стане.
Еврото също нарасна срещу йената и достигна 130.74. Кросът приближава 3-годишния връх от 131.10 достигнат по-рано през месеца. Единната валута напредна незначително и срещу зелените пари до 1.3073 при връх в петък на 1.3130. Евро/долар, което не успя да пробие наскоро 1.32, се намира в рейнджа 1.30-1.32.
Политическата несигурност в Италия ограничава възможностите за растеж на еврото, но повторните избори за президент в събота повишиха надеждите за край на продължаващата два месеца патова ситуация в страната, която настъпи след общите избори. Единната валута страда и от постоянните слухове за намаление на лихвите на ЕЦБ. Членът на управителния съвет Евалд Новотни заяви в събота, че е прекалено рано да се отсъди дали е нужна редукция. След ужасяваща седмица за високодоходните валути, австралийския долар се котира на 1.0295 срещу американския си съименик и не е далеч от едномесечното дъно на 1.0268, което удари в четвъртък. Миналата седмица валутата се обезцени с 2%, което е най-големия седмичен спад за последната година и се дължеше на разочароващи данни за растежа в Китай и срив на цените на суровините начело на който беше златото. Интересуващите се от австралийския долар сега очакват с интерес излизащия във вторник доклад на HSBC за производствения сектор в Китай през месец април, както и стойностите на индекса на потребителските цени в Австралия излизащ в сряда. Нови сигнали за слабост на китайската икономика, която е най-големия експортен пазар на Австралия, без съмнение ще доведат до нови разпродажби на австралийския долар.