Еврото опитва предпазлива консолидация под петъчния връх от 1,3040 долара
0
132
Единната европейска валута опитва предпазливо повишение към петъчния едноседмичен връх от 1,3040 долара, ударен след слабите данни за новите работни места в САЩ през март, тъй като тези данни парираха надеждите, че Федералният резерв може в скоро време да намали размера на своята програма за “количествени улеснения“ (покупките на американски ценни книжа за 85 млрд. долара на месец).
Еврото намира слаба подкрепа от днешното възходящо движение на европейските фондови пазари (отскок на европейските борси от двумесечното дъно достигнато през миналата седмица) и най-вече от спада на лихвите по италианските и испанските държавни облигации. Говори се, че решението на ЯЦБ за нова силно агресивна политика на парични стимули може да накара японските и азиатските инвеститори да се пренасочат от японски държавни облигации към покупки на по-високо доходи (с по-висока лихва) книжа от еврозоната и Великобритания. Днес това оказва подкрепа за единната европейка валута, като в същото време продължава и силно възходящо движение (възходящо рали) на еврото до нов тригодишен връх от 128,84/85 йени.
Единната европейска валута продължава да намира слаба подкрепа и от решителността на шефа на ЕЦБ Драги (заявена миналия четвъртък), че централната банка е готова на всичко, за да съхрани еврото. Това помогна за слаб отскок на еврото към 1,2172 швейцарски франка и към 0,8514 британска паунда.
Но доброто възходящо движение на еврото от неговото 4-месечно дъно от 1,2746 долара (дъно от 4-ти април) за сега изглежда ограничено от офертите “продава“ около 1,3040/50 долара (около петъчния връх към 1,3040 и бивш връх към 1,3048 от 25-и март).
Днес бяха оповестени поредните смесени до по-слаби икономически данни от еврозоната. Индексът Sentix на инвеститорското доверие се срина през април за втори пореден месец, а индустриалното производство на Германия през февруари отбеляза добро повишение, но след силна низходяща ревизия на данните за месец януари. Данните потвърждават, че икономиката на еврозоната остава в рецесия- нещо което потвърди и Марио Драги на пресконференцията на ЕЦБ в четвъртък.
Негативно влияние върху еврото оказва „мини-кризата“ в Португалия, след като конституционният съд на страната отмени част от строгите мерки на икономии, което поставя под заплаха изпълнението на заложените за настоящата години цели за свиване на португалския бюджетен дефицит до 5,5% от БВП. А това от своя страна може да постави под въпрос отпускането на поредния транш от ЕС и МВФ в размер на 2 млрд.евро по спасителната програма за Португалия и да отложи във времето завръщането на проблемната страна-члена от еврозоната обратно на капиталовите пазари, от където тя да започне отново да се самофинансира. Продължаващата втори месец политическа криза в Италия и неспособността за формиране на правителство също остава негативен фактор за доверието на инвеститорите към единната европейска валута.
Само повишение на еврото над добрите оферти “продава“ около 1,3040/50 долара ще задълбочи неговото възходящо движение и единната европейска валута може да поскъпне към следващата важна негова зона на съпротива и важни оферти “продава“ около 1,3100/1,3135 (бивши върхове на еврото от 15-и и 8-ми март и където са разположени важни технически индикатори на съпротива).
Интерес за покупки на евро има около нивото от 1,3000 с оглед падежите на опции за евро/долар в това ниво днес следобед (в 17:00ч.). По-солидни оферти “купува“ за еврото се разполагат около 1,2970/50 долара (сутрешно дъно на еврото около 1,2968; бивш негов връх към 1,2949/50 от 4-ти април и опции с падеж днес следобед в 1,2950 нивото).
Само спад на единната европейска валута под тях ще доведе до продажби на единната европейска валута към 1,2920 (опции с падеж в 17:00ч.и следващата техническа подкрепа) и дори към следващата важна област на подкрепа и очаквани добри оферти “купува“ около 1,2900/1,2890 долара (дъното от петък и важния технически индикатор - 200 дневната пълзяща-средна около 1,2890/1,2900).
До края на днешната търговия няма важни икономически данни от САЩ, като вниманието на финансовите пазари ще се насочи главно върху движението на фондовия пазар на Уолстрийт и предстоящото оповестяване на финансовите резултати на американските компании за последното тримесечие. Фючърсите на трите основни американски фондови индекса (DJIA, S&P500 и Nasdaq100) се повишават с 0,2% до 0,4% преди старта на днешната търговия, като акцентът на инвеститорите ще се постави върху тримесечния финансов отчет на голямата компания за производство на алуминий Aloca след затваряне на търговията на Уолстрийт късно тази вечер. Липсата на американски икономически данни се “компенсира“ от серията планирани изказвания на представител на Федералния Резерви в т.ч. на президента на ФЕД на Кливланд Сандра Пианалто и на шефа на ФЕД Бен Бернанке.