Руската компания за киберсигурност "Касперски лаб" обяви, че от края на седмицата започва да свива операциите си в САЩ, предаде Ройтерс, на която се позова БТА. Съобщението идва близо месец, след като администрацията на Джо Байдън оповести, че забранява продажбите на продуктите на компанията в страната.

"Касперски" ще закрие всичките си работни места в САЩ, а от днес вече не дава възможност и за покупка на продукти от сайта й от страна на американски клиенти.

"Касперски лаб" е една от водещите световни компании в областта на киберсигурността.

Ограниченията влизат в сила от края на септември. 

Забрана и санкции 

Миналия месец САЩ забраниха използването в страната на антивирусния софтуер на "Касперски", обвинявайки гиганта в киберсигурността, че е близък до руските власти - нещо, което компанията отрича. Вашингтон твърди, че продуктите на компанията  създават риск за сигурноста с оглед на влиянието на официална Москва върху "Касперски". 

През юни Вашингтон наложи санкции на много представители на висшия мениджмънт на "Касперски" със същия аргумент. 

Санкциите са "отговор на продължаващите рискове за киберсигурността", се казва в изявление на американското министерство на финансите от 22 юни.

Активите в САЩ на 12 мениджъри на компанията, които отговарят за развойната дейност, човешките ресурси и комуникациите, са замразени, заедно с тези на юридическите лица, които те пряко или непряко контролират. Освен това им е забранено да извършват стопанска дейност в САЩ, съгласно санкциите, наложени от Службата за контрол на чуждестранните активи, която е част от американското министерство на финансите.

Какви са обвиненията

Говорителят на Държавния департамент Матю Милър посочи миналия месец, че "продуктите и решенията за киберсигурност на "Касперски лаб" предоставят широк достъп до файлове" на "компютрите, на които е инсталиран софтуерът".

Той обаче добави, че компанията е под юрисдикцията, контрола или ръководството на руското правителство, което би могло да използва този привилегирован достъп, за да получи чувствителни данни, включително лична информация, или да заобиколи мерките за информационна сигурност".

Говорителят предупреди, че това представлява "неприемлив риск за вътрешната сигурност на САЩ или /.../ за американците". 

Американското министерство на търговията обяви, че руската компания вече няма да има право да продава своя софтуер в САЩ или на американски граждани в други части на света, нито да предоставя актуализации на вече използван софтуер.

Въпреки това на "Касперски лаб" ще бъде разрешено да извършва определени дейности до 29 септември, за да се даде време на клиентите да намерят алтернатива.

Отговорът на "Касперски"

В изявление, изпратено до АФП и цитирано от БТА на 22 юни, компанията нарече решението на американското министерство на финансите за налаганер на санкции "необосновано и безпочвено".

"Нито "Касперски лаб", нито нейният мениджърски екип имат връзки с което и да е правителство и смятаме, че обвиненията на Службата за контрол на чуждестранните активи са чиста спекулация, в която липсват каквито и да е конкретни доказателства за заплаха, представляваща опасност за националната сигурност на САЩ", заяви компанията.

На обвиненията на Вашингтон, че компанията е близка до руските власти, тя категорично отрича, настоявайки, че "многократно е демонстрирала своята независимост от което и да е правителство" и заявявайки, че САЩ "са игнорирали тези доказателства".

В изявление "Касперски лаб" осъжда решението, "взето въз основа на настоящия геополитически климат и теоретични страхове", което "облагодетелства киберпрестъпността". Тя се защитава в продължение на години от подобни обвинения, отбелязва АФП.

Компанията посочи, че възнамерява да оспорва решението на американските власти по съдебен ред.