В най-голямата досега арабска сделка ADNOC придобива германската Covestro
Abu Dhabi National Oil Company ще плати 62 евро на акция на от капитала на химкомбината (по-рано поделение на Bayer), което прави 14,7 милиарда евро плюс 3 милиарда евро дълг
Държавната корпорация "Абу Даби нешънъл ойл къмпъни" (Abu Dhabi National Oil Company - ADNOC) обяви, че е взела решение да придобие германския производител на химикали "Ковестро" (Covestro), за 15,9 милиарда евро, предаде Ройтерс, на която се позова БТА.
В сделката влиза и покриването на стари задължения на германската компания, съобщи петролният гигант от Обединените арабски емирства. Сделката е най-голямото придобиване на арабската компания досега. Освен това е й едно от най-големите чуждестранни поглъщания от държава от Персийския залив, тъй като ОАЕ и други страни в региона се стремят да намалят силната зависимост на икономиките си от петрола на фона на усилията за извършване на глобален енергиен преход.
След продължителни преговори между двете компании, като "Абу Даби нешънъл ойл къмпъни" ще плати 62 евро на акция на "Ковестро", което общо се равнява на 14,7 милиарда евро, включително около 3 милиарда евро дълг.
Също така "Абу Даби нешънъл ойл къмпъни" планира да закупи нови акции на стойност 1,17 млрд. евро в "Ковестро", която е бивше подразделение на индустриалния конгломерат "Байер" (Bayer).
"Ковестро" произвежда пластмаси и химикали за автомобилния, строителния и инженерния сектор и беше създадена през 2015 г. (след като беше отделена от "Байер").
След обявяване на сделката акциите на "Ковестро" се покачиха с 3,7 на сто до тригодишен връх от 58 евро за брой.
Компанията от Абу Даби води и преговори с австрийската О Ем Ви (OMV) в продължение на повече от година за сливане на съвместните им нефтохимически предприятия "Бореалис" (Borealis AG) и "Боруж" (Borouge). Тя придоби 24,9 на сто дял в О Ем Ви от суверенния фонд на Абу Даби "Мубадала" (Mubadala) през февруари, докато държавното австрийско акционерно дружество ОБАГ (Österreichische Beteiligungs AG - ÖBAG) продължава да държи 31,5 процента.
Целта, която евентуално сливане преследва, е да се създаде глобална компания за производство на полиолефини със значително присъствие на ключови пазари. Сделката може да създаде химически гигант с годишни продажби от над 20 милиарда долара (18 милиарда евро), информира през март австрийската агенция АПА.