Акциите на Visa поевтиняха вчера, след като Министерството на правосъдието на САЩ заведе съдебно дело, обвинявайки картовия оператор в нарушаване на антимонополното законодателство чрез потискането на конкуренцията чрез заплашване на търговците с високи такси и плащания на потенциални конкуренти, пише "Ройтерс" (Reuters). 

Visa, която разполага с една от най-големите разплащателни мрежи в света, обработва над 60% от трансакциите с дебитни карти в САЩ, което ѝ носи 7 млрд. долара годишно под формата на такси, които се събират, когато трансакциите се насочват през нейната мрежа, твърдят от Министерството на правосъдието. Компанията защитава тази доминация посредством споразумения с издателите на карти, търговци и конкуренти, твърдят от прокуратурата от САЩ.

Акциите на Visa затвориха с понижение в цената от около 5,5% във вторник.

Главният юрисконсулт на компанията Джули Ротенбърг заяви, че конкуренцията процъфтява на дебитния пазар, както и че твърденията са неоснователни и че Visa ще ги оспори в съда.

"Когато компании и потребители избират Visa, това е заради нашата сигурна и надеждна мрежа, защитата срещу измами от световното ниво и стойността, която осигуряваме", казва тя.

Опитът да бъдат оспорени таксите е част от усилията на администрацията на президента на САЩ Джо Байдън да се бори с нарастващите потребителски цени - сериозен въпрос при избора на 5 ноември между кандидата на демократите Камала Харис и републиканеца Доналд Тръмп.

"Незаконното поведение на Visa не засяга цената само на едно нещо, а цената на почти всичко", заяви в изявление главният прокурор Мерик Гарланд, отбелязвайки, че търговците и банките прехвърлят разходите си за мрежата за разплащания на потребителите.

Предполагаемото антиконкурентно поведение на Visa започна около 2012 г., когато конкурентни компании навлизат на пазара след осъществени реформи, които налагат издателите на карти да интегрират несвързани с тях мрежи.

Visa сключва изгодни споразумения с бъдещи технологични конкуренти, в това число Apple, PayPal и Square, че те няма да пускат продукти, които застрашават нейната доминация, твърдят от прокуратурата.

Картовата мрежа също налага "зашеметяващи финансови наказания" на търговците, които не пренасочват всички или повечето отговарящи на условията трансакции през мрежата на Visa, се посочва в съдебните документи.

Прокурорите настояват за издаването на съдебна заповед, която да блокира Visa да не налага ценови структури, които обезсърчават конкуренцията, и да не плаща на други компании, за да не се конкурират. Това би възстановило конкуренцията при услугите за обработка на плащания с дебитни карти както онлайн, така и във физически магазини, твърдят от прокуратурата.

Антитръстовият отдел на Министерството на правосъдието е започнал да разследва практиките на Visa във връзка с дебитни карти през 2021 г. - същата година, в която блокира придобиването на финтех компанията Plaid от страна на картовия оператор. Конкурентът Mastercard обяви през април, че също е разследвана от Министерството на правосъдието на САЩ.

Конкурентната Mastercard обяви през април, че също е разследвана от Министерството на правосъдието на САЩ. Двете компании водят съдебни спорове в продължение на две десетилетия във връзка с доминацията им на пазара за картови разплащания.

Visa и Mastercard се споразумяха през 2019 г. да платят на щатските търговци 5,6 млрд. долара обезщетение в отговор на колективен иск, обвиняващ ги в антиконкурентни практики.

През юни федерален съдия в Бруклин отхвърли паралелно споразумение, което щеше да намали таксите по картовите трансакции с 30 млрд. долара за 5 години и щеше да наложи на Visa и Mastercard да вдигнат някои от правила, които забраняват на търговците да таксуват потребителите за използването на техните карти.

Visa е заделила около 1,6 млрд. долара за потенциални обезщетения по тези и други съдебни дела в САЩ.