ANRAV е проект, с който изключително много се гордеем, но и който е много голяма отговорност. Защото отчитайки средата в България - добра или лоша, изпълняваме иновационен проект в тежката индустрия. Да го наречем нашия път към декарбонизацията в циментовата индустрия. Това каза Константин Божинов, Ръководител на проект ANRAV на компанията "Хайделберг Матириълс Девня" по време на дискусията в панела "Декарбонизация на индустриите, зелените вериги на доставки и кръговата икономика - предизвикателства и възможности" в рамките на най-мащабния и успешен форум за зелена трансформация - "Green Transition Forum 4.0: Новите перспективи пред Централна и Източна Европа (ЦИЕ)". За четвърта поредна година форумът беше организиран от Dir.bg и 3Е News.

Божинов представи проекта ANRAV на завода в Девня на българското подразделение на "Хайделберг Матириълс" за улавяне на въглероден диоксид в региона на Югоизточна Европа, за когото дружеството е получило финансова подкрепа от Фонда за иновации на ЕС през 2023 година.

Циментовата индустрия е отговорна за 8-9% от глобалните въглеродни емисии. В същото време циментът е вторият най-използван продукт след водата. Това ни поставя в много отговорната и сложна позиция да преразгледаме своите приоритети и да поемем по пътя на декарбонизацията, независимо от това дали днешният бизнес модел го позволява. Защото ние сме социално отговорна компания и трябва да вървим в тази посока, категоричен е Константин Божинов.

Какво трябва да се направи?

Първата и най-лесно постижима цел е преминаване от традиционни фосилни горива към алтернативни такива. Повечето циментови заводи, както и нашият в Девня, към днешна дата имат изключително висока заместимост, и нашата група Хайделберг Матириълс е един от лидерите в това отношение, отбеляза Божинов.

Втората цел (етап) е замяната на традиционните суровини с алтернативни - говорим за специфики, които изискват географска разположеност и наличие на суровинна база, която да бъде заместена.

За да постигнем пълна декарбонизация на нашия краен продукт, не можем да минем без улавянето на въглеродни емисии. Затова преди 3 години започнахме да разработваме проекта ANRAV, който да ни позволи да бъдем първият въглеродно неутрален циментов завод в Източна Европа, изтъкна Божинов.

"Хайделберг Матириълс" е от пионерите в улавянето на въглеродни емисии. Тази година ще завърши строежа и ще бъде въведена в експлоатация инсталация за улавяне на въглероден диоксид в циментовият завод, намиращ се в Норвегия, пускайки на пазара първият въглеродно неутрален цимент в Европа.

За проекта ANRAV

През 2023 г. Европейската комисия избра да финансира грант, за иновация в сектора, която разработваме в България - проектът ANRAV CCUS, инсталация за улавяне на въглероден диоксид и последващото транспортиране и съхранение. Поставената цел е да уловим не по-малко от 70% от въглеродните емисии от нашия циментов завод в Девня, като ще се стремим да достигнем нива около 90%, а защо не и повече, подчерта Божинов.

Божинов добави, че България е избрана като пилотна страна, в която да бъде изпълнен този проект: Използваната технология в проекта е пилотна за целия свят в индустриален мащаб. За прилагането й компанията трябваше да построи и пусне в експлоатация преди месец голяма пилотна инсталация ANRAV.beta ("производствен пилот"), която ще позволи да верифицираме иновацията. Нашата страна и нашият проект успяха да победят над 190 други проекта в Европа. Това ни прави първата компания в Източна Европа, която получава сериозно финансиране по Фонда за иновации, подчерта Божинов. Той изрази надежда за силна подкрепа и от страна на държавата.

Константин Божинов открои три аспекта на тази подкрепа: подкрепа в посока адаптация на законодателна база която да ускори пътят и процесите към декарбонизация; подкрепа в развитието и въвеждането в експлоатация на иновативации в България; и подкрепа за привличане на ключови инвестиции в тежката индустрия с цел намаляване на въглеродния отпечатък. Това ще позволи на индустриалните компании да постигнат амбициозните цели заложени в Зелената сделка. Без такава подкрепа ще е почти невъзможно да реализираме проекта ANRAV, смята неговият ръководител.

Най-голямата и значима конференция за Зелената сделка "Green Transition Forum 4.0: Новите перспективи пред Централна и Източна Европа (ЦИЕ)" е организирана от Dir.bg и 3Е-news. Форумът се проведе от 26 до 28 юни. На конферентните сцени в Sofia Event Center излязоха представители на над 18 държави, като общо над 2500 участници, от които над 750 топ мениджъри, проведоха ключовия разговор за утрешния свят.

Източник: Dir.bg

Събитието е организирано от Dir.bg и 3Е-news в партньорство с ACT Commodities, ПроКредит Банк, Visa България, European Investment Bank, Електрохолд, Yettel, Артекс Инженеринг АД, ОББ, Аурубис България, Главболгарстрой Холдинг, Българска Фондова Борса, УниКредит Булбанк, Българска банка за развитие, Геотехмин, Енергео, МЕТ Енерджи Трейдинг България, Дънди Прешъс Металс, Фонд ФЛАГ, ICGB, The Oil and Gas Employers" Federation, Електроенергиен Системен Оператор, Булгартрансгаз, Фонд на фондовете, Български Енергиен Холдинг ЕАД, АЕЦ Козлодуй, Westinghouse, Филип Морис България, БМФ Порт Бургас АД, Информационно обслужване, Българска асоциация "Природен газ", REIB , PCONTRADE, Омега Пауър Груп, PHOTOMATE, OMV Petrom, Българска асоциация по рециклиране, TTS (Transport Trade Services) S.A, Morningside Hill, CWP Global, DEVIN, Smart Energy Trade.

Green Transition 2024 се осъществява с медийната подкрепа на БНТ, БТА, БНР, bTV Media Group, Вulgаrіа ОN АІR, Investor.bg, Дарик Радио, Darik Business Review, Euroactive, Economic.bg, ESGnews.bg и The Recursive.