КЕВР разреши на Еврохолд да купи бизнеса на ЧЕЗ в България
Следващите стъпки по реализирането на сделката са подписването на договорите за финансиране и прехвърлянето на акциите
И Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) разреши на Еврохолд България АД да придобие дружествата на чешката енергийна компания ЧЕЗ Груп в България, съобщиха днес от дружеството.
Припомняме, че сделката вече беше одобрена от Комисията за защита на конкуренцията на 29 октомври миналата година. Така с решението на КЕВР Еврохолд получи всички необходими регулаторни разрешителни за реализиране на придобиването.
Еврохолд ще придобие контрол над бизнеса на ЧЕЗ Груп в България чрез своята дъщерна и специално създадена за целта Eastern European Electric Company B.V. (EEEС). Сделката включва 67% от капитала на електроразпределителното дружество ЧЕЗ Разпределение България АД и компанията за обществено снабдяване с електроенергия ЧЕЗ Електро България АД, както и 100% от акциите на лицензирания търговец на електроенергия ЧЕЗ Трейд България ЕАД, компанията за IT услуги - ЧЕЗ ИКТ България ЕАД, фотоволтаичния парк Фри Енерджи Проджект Орешец, дружеството за производство на електричество от биомаса - Бара Груп, и ЧЕЗ България ЕАД, която координира и управлява дейността на всички дружества на чешката група в страната.
Следващите стъпки по реализирането на сделката са подписването на договорите за финансиране и прехвърлянето на акциите. Финансирането ще бъде осигурено чрез собствени средства и заемен капитал от водещи глобални инвестиционни банки.
"Разрешителните от антимонополния орган и енергийния регулатор ни позволяват да пристъпим към финансирането и финализирането на сделката. Имаме подкрепата на глобални инвестиционни банки с богат опит в подобни сделки, които ще обезпечат необходимия заемен капитал. След завършване на придобиването ще работим за създаването на силна регионална ютилити компания,"коментира Васил Стефанов, ръководител "Придобивания и сливания" в Еврохолд България.
Както Dir.bg вече писа през 2019 г. "Еврохолд" поиска да придобие чрез "Ийстърн Юръпиън електрик къмпани" 7 компании от групата ЧЕЗ - "ЧЕЗ България", "ЧЕЗ Разпределение България", "ЧЕЗ Електро България" , "ЧЕЗ Трейд България" , "Фри Енерджи Проджект Орешец", "Бара Груп" и "ЧЕЗ Информационни и комуникационни технологии България".
След преговори двете страни се споразумяха за цена от 335 млн. евро. КЗК обаче спря сделката с мотив, че 77,3% от приходите на "Еврохолд" са от застрахователни услуги, което ще му даде предимство при търговията на ток на свободния пазар.
На 22 юли Административният съд в София-област отмени решението, с което КЗК забрани сделката между ЧЕЗ и "Еврохолд", и се произнесе комисията да преразгледа сделката отново
Решението бе обжалвано и от двете страни по сделката - "Ийстърн Юръпиън електрик къмпани" и "Еврохолд България", които спечелиха делото.