Горските пожари в Лос Анджелис са сред най-скъпoструващите в историята на САЩ
Застрахователите спират да предлагат покритие и хората все повече се обръщат към местните правителствени планове за
Горските пожари в Лос Анджелис са напът да бъдат сред най-скъпоструващите в историята на САЩ, като загубите вече се очаква да надхвърлят 135 милиарда долара. В предварителна оценка групата за прогнози Accuweather заяви, че очаква загуби от между 135 милиарда и 150 милиарда долара, тъй като пожарите опустошават район, където се намират някои от най-скъпите имоти в САЩ, отбеляза Би Би Си (BBC).
Още по темата
Застрахователната индустрия също се готви да понесе голям удар, като анализатори от компании като Morningstar и JP Morgan прогнозират загуби за сектора от над 8 млрд. долара.
Противопожарните служби заявяват, че повече от 5300 сгради са били унищожени от пожара в Палисейдс, докато други 5000 са унищожени от пожара в Итън.
Тъй като властите все още работят за овладяване на пожарите, размерът на загубите все още не може да бъде определен.
"Тези бързо движещи се, задвижвани от вятъра адове създадоха един от най-скъпоструващите горски пожари в съвременната история на САЩ", каза главният метеоролог на AccuWeather Джонатан Портър.
Пожарът през 2018 г., който избухна в Северна Калифорния близо до град Парадайс, в момента е класирано като бедствието с най-високи застрахователни разходи, приблизително 12,5 милиарда долара, според застрахователния гигант Aon.
Този пожар, известен като Camp fire, уби 85 души и разсели над 50 000.
Aon изтъкна, че високите стойности на имотите в този случай означават, че е вероятно пожарът в Ел Ей да се окаже един от петте най-скъпи горски пожара в списъка им. Като се вземат предвид и имотите, които не са застраховани, общите загуби ще бъдат още по-големи.
Дори след като ситуацията е под контрол, Портър каза, че събитията могат да имат дългосрочни последици за здравето и туризма.
Това също означава проблеми за застрахователната индустрия, която вече беше в криза.
От собствениците на жилища в САЩ с ипотеки банките обикновено изискват имуществена застраховка.
Но компаниите повишават цените - или напълно отменят покритието - пред нарастващите рискове от природни бедствия като пожари, наводнения и урагани.
И тъй като компаниите спират да предлагат покритие, хората все повече се обръщат към планове за жилищно застраховане, предлагани от щатските правителства, които обикновено са по-скъпи и предлагат по-малко защита.
В Калифорния броят на полиците, предлагани чрез щатския план Fair (създаден, така че всички собственици на имоти в щата да имат достъп до основна противопожарна застраховка - към момента интернет страницата не се отваря - б.р.), се е увеличил повече от два пъти от 2020 г. насам, от около 200 000 до повече от 450 000 през септември миналата година. Районите, засегнати от пожарите, се нареждат сред едни от местата с най-високо поемане, според данни от програмата, която вече предупреждаваше за рискове за финансовата стабилност.
Дениз Рапмунд, старши анализатор в Moody's Ratings, каза, че пожарите ще имат "широко разпространени отрицателни въздействия върху по-широкия застрахователен пазар на държавата".
"Увеличените разходи за възстановяване вероятно ще повишат премиите и могат да намалят наличието на имуществена застраховка", каза тя, добавяйки, че държавата също е изправена пред потенциални дългосрочни щети върху стойността на имуществото и обтягане на публичните финанси.