Руският енергиен гигант "Газпром" днес продължава да доставя за Европа транзитно през Украйна газ в обем от 42 милиона кубични метра до газоизмервателната станция (ГИС) "Суджа" в Курска област, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

"Газпром" транзитира през територията на Украйна руски газ в обем, потвърден от украинската страна чрез измервателния пункт "Суджа", който се намира на няколко километра от едноименния град, близо до границата - 42 милиона кубични метра на 28 октомври.

Обемът на изпомпване през предходния ден също възлизаше на 42 милиона кубични метра, като средното през октомври количество е над 42 милиона кубични метра, посочва ТАСС.

По-рано говорителят на руския газов холдинг Сергей Куприянов заяви, че събитията в района на град Суджа, Курска област, вече са довели до рязко увеличение на цените на природния и втечнения газ. (Станцията е на няколко километра от града, който украинците превзеха.)

През май 2022 г. Украйна престана да получава газ за транзит през станция "Сохрановка", която е с капацитет от 30 милиона куб. м дневно. Русия обясни това с форсмажорни обстоятелства и предложи всичкият газ да преминава през пункт "Суджа".

Настоящият договор за транзит на руски газ през Украйна е валиден до края на 2024 година. Около половината от руския износ на газ за Европа преминава през Украйна.

Киев твърди, че няма намерение да го продължава или да сключва ново споразумение.

"Никой няма да продължи споразумението с Русия. Това е приключен въпрос", заяви през август президентът на Украйна Володимир Зеленски. Той обаче добави следното: "Що се отнася до транзита на газ от други компании (освен "Газпром"), ако искането на някои наши европейски колеги остане, то ние ще разгледаме техните предложения". През следващите месеци стана известно за интерес от Азербайджан да използва и този маршрут (освен през България) за пренос на газ към Централна и Източна Европа. 

Тръбопроводът от съветско време "Уренгой-Помари-Ужгород" пренася газ от Западен Сибир до град Суджа, Курска област. Оттам газът продължава през Украйна към Словакия. В Словакия тръбата се разделя - едно направление поема към Чехия, а друго - към Австрия. Основните клиенти на този руски газ са Унгария, Словакия и Австрия.

Словакия, Австрия и Молдова са европейските страни, които са най-зависими от транзитните обеми през Украйна, анализира RystadEnergy в свой доклад за пренасочване на доставките след края на преноса през Украйна. Тези страни са внесли през 2023 г. съответно около 3,2 милиарда кубични метра, 5,7 милиарда кубични метра и 2,0 милиарда кубични метра. Миналата година руският газ, преминаващ през Украйна се доставяше на страните от ЕС през входните точки в Словакия и Молдова. Молдова коригира доставките си, като същевременно се споразумя с Украйна за непрекъснат поток от руски газ до края на 2025 г., до голяма степен доставен в проруския сепаратистки регион Приднестровието.

След взривовете, прекратили работата на "Северен поток"-1, единственият друг работещ газопровод, пренасящ руски газ за Европа, е преминаващият по дъното на Черно море "Турски поток", който продължава през България и доставя суровина (гориво) на Сърбия и Унгария.

Но тръбопровдният пренос беше почти изцяло заменен от доставки на втечнен природен газ - също от Русия, но и от САЩ, Норвегия, Катар, Северна Африка, през действащи и новоизградени (сред тях и плаващи) пристанищни терминали.

ИЗБРАНО