Фейсбук, УатсАп и Телеграм няма да дават лични данни на Хонконг
В защита на правото на личен живот и свободата на словото
Фейсбук (Facebook) и притежаваното от компанията комуникационно приложение УатсАп (WhatsApp) обявиха, че спират да отговарят на искания на информация за техни потребители от властите на Хонконг с цел спазване на свободата на словото, предадоха Франс прес и Асошиейтед прес.
"Преустановяваме разглеждането на правителствени искания за данни на потребители от Хонконг, докато изчакваме по-задълбочена оценка на закона за националната сигурност, която да позволи щателен преглед и консултации с международни експерти по човешкиje права" за положението в Хонконг в тази област, каза говорител на Фейсбук.
Комунистическият режим в Китай наложи на Хонконг закон за борба с подривната дейност, сепаратизма, тероризма и съглашателството с чуждестранни сили в отговор на избухналите миналата година в бившата британска колония масови антиправителствени протести.
Според критиците този нормативен акт нарушава принципа "Една страна - две системи", който се очаква да гарантира на жителите на Хонконг граждански свободи, които са непознати другаде в Китай.
УатсАп подчерта, че "хората имат право да водят личен разговор онлайн", и напомни, че системата му за кодиране на комуникациите защитава ежедневно посланията на 2 милиарда души по света.
Говорител на компанията Телеграм (Telegram) каза, че разбира "необходимостта да се защити правото на личен живот на потребителите от Хонконг".
Едноименното комуникационно приложение се използва масово за разпространяване на продемократични послания и информация за протестите в китайския специален административен район.
"Телеграм никога не е споделяла данни с властите на Хонконг досега и не възнамерява да разглежда молби за данни за неговите потребители в Хонконг, докато не се постигне международен консенсус за протичащите в града политически промени", каза говорителят.